Loty samolotem w ciąży

Loty samolotem w ciąży

Latanie samolotem w trakcie ciąży jest dość kontrowersyjne, jeśli chciałoby się policzyć zwolenników i przeciwników tego sposobu komunikacji w błogosławionym stanie pewnie ich liczba byłaby podobna. Jednak wiele kobiet mimo wszystko nie chce lub nie może zrezygnować w ciąży z latania samolotami. Czy to podróż na wymarzone wakacje, odwiedziny znajomych w innym kraju albo też sprawy zawodowe. W dzisiejszych czasach latanie jest na tyle popularne i ogólnodostępne, że wielu kobietom w ciąży naprawdę ciężko z tego zrezygnować.

Mimo, iż oficjalnie nie ma zakazów wsiadania na pokład kobiet w ciąży, to nikt tak naprawdę nie może wiedzieć, jak organizm ciężarnej zareaguje na taką podróż. Różnica ciśnień czy też stresy związane z samą podróżą niekoniecznie mogą służyć rozwojowi płodu. Lekarze jako względnie bezpieczny podają drugi trymestr ciąży i właśnie wtedy pozwalają swoim pacjentkom na ewentualne podróże w przestworzach. Natomiast w pierwszym trymestrze, nie jest wskazane podróżowanie w ten sposób, głównie ze względu na bramki kontrolne na lotniskach, które działają w oparciu o promieniowanie rentgenowskie, które jak wiadomo może szkodzić rozwojowi płodu. Z kolei w trzecim trymestrze na niekorzyść ciężarnej działa zmiana ciśnienia w przestworzach oraz mniejsza ilość tlenu w powietrzu. Podróż w tym okresie może także wywołać przedwczesny poród. Przed każdą planowaną podróżą samolotem należy odwiedzić lekarza prowadzącego ciążę, by ten mógł ocenić ryzyko związane z taką podróżą i ewentualnie ją odradzić, jeśli będą takie przeciwwskazania. Wśród czynników, które powodują, że ginekolodzy nie pozwalają swoim pacjentkom na lot samolotem najczęściej wymienia się: ciążę mnogą, ciąże wysokiego ryzyka i zagrożoną, kłopoty z układem krążenia czy też wcześniejsze poronienia.

Aby nie odczuć trudów podróży kobieta powinna w trakcie lotu jak najczęściej zmieniać pozycję siedzenia, co jakiś czas wstawać, by rozprostować nogi i usprawnić dopływ do nich krwi i zniwelować ryzyko opuchnięcia. Poza tym stałe siedzenie nie służy także dziecku. Ważne jest, by w trakcie lotu spożywać duże ilości wody. Nie można także zapomnieć o odpowiednim zapięciu pasów bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie może on uciskać brzucha, powinien natomiast opierać się na kości biodrowej, tak jak w przypadku zapinania pasów w samochodzie. Przed zajęciem miejsca, warto poprosić stewardessę o miejsce koło wyjścia, ponieważ zapewne ciężarna często będzie musiała korzystać z toalety.

Przestrzeganie tych zasad z pewnością pomoże przetrwać trudy związane zwłaszcza z dłuższymi lotami. Przyszła mama powinna jednak pamiętać, że zdrowie dziecka jest najważniejsze i jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa ciąży w trakcie takiego lotu być może należy przełożyć taką podróż lub po prostu odbyć ją innym środkiem transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here