Każda przyszła mama musi oswoić się z wieloma zmianami, jakie następują w jej ciele. Przez dziewięć miesięcy rośnie nie tylko brzuszek, ale także piersi, które przygotowują się do laktacji. Pierwsze wycieki z piersi można zauważyć jeszcze długo nad spodziewanym porodem. Nie są one jednak powodem do zmartwień.
Ciąża to okres systematycznych zmian, jakie zachodzą zarówno w fizjologii jak i psychice przyszłej mamy. Zmieniają się także piersi, które po narodzeniu dziecka będą pełnić niezwykle istotną funkcję. Lekarze uważają, że mleko matki jest najzdrowsze dla nowonarodzonego maleństwa. Dziecko powinno przyjmować pokarm z piersi przez pierwsze pół roku swojego życia. Powiększenie się piersi może cieszyć kobietę, wśród mniej przyjemnych elementów towarzyszących przygotowaniu się biustu do laktacji jest na pewno jego większa wrażliwość a czasami nawet ból. Dlatego bardzo ważne w czasie ciąży jest odpowiednie dobranie stanika i poinformowanie o wrażliwości piersi partnera. Zmiany te są efektem działania hormonów, które przygotowują piersi do produkcji mleka. Choć zazwyczaj przyszłe mamy uważają, że laktacja rozpocznie się dopiero po narodzinach maleństwa, to jej pierwsze oznaki, na przykład wycieki płynu mogą zdarzyć się już w drugim trymetrze. Jest to naturalne i nie powinno niepokoić kobiet w ciąży. Sygnałem ostrzegawczym jest tak zwany „mlekotok”, któremu towarzyszą bóle podbrzusza. W takiej sytuacji wizyta u lekarza jest konieczna.
Przed narodzeniem dziecka z piersi wycieka zazwyczaj przeźroczysta lub żółtawa wydzielina. Lekarze nazywają to pierwsze mleko siarą. Karmi się nią dziecko tuż po porodzie, gdyż prawdziwy pokarm pojawia się dopiero około trzeciej doby po porodzie. W czasie ciąży zazwyczaj z piersi wypływa niewielka ilość siary. Jest to normalne i świadczy o tym, że gruczoły piersiowe przygotowują się do laktacji. Hormony pobudzają rozwój kanalików i pęcherzyków w gruczołach sutkowych. Ma to miejsce zazwyczaj w nocy lub podczas stymulacji brodawek, na przykład podczas kąpieli. Jeśli przyszła mama martwi się, iż wyciek taki pozostawi ślady na bluzce może włożyć do stanika waciki kosmetyczne lub wkładki laktacyjne, które na pewno przydadzą się po porodzie. Gdy kobieta karmi piersią, niekontrolowane wycieki są, bowiem normą.
Higiena piersi jest niezwykle ważna zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią. Lekarze ostrzegają jednak przed przesadą. Przemycie piersi raz lub dwa razy dziennie woda z dodatkiem delikatnego mydła jest wystarczające. Warto zaznaczyć także, że stymulacja brodawki, na której znajdują się receptory oksytocynowe mogą spowodować przedwczesne skurcze macicy. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w ciąży zagrożonej. Ginekolodzy odradzają także tak zwane hartowanie brodawek.