Karmienie piersią w nocy

Karmienie piersią w nocy jest dla każdej mamy męczące. Dla maluszka jest to natomiast niezbędny element potrzebny dla jego zdrowego i prawidłowego rozwoju. W artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z karmieniem piersią w nocy.

Rodzice zastanawiają się jak długo ich maleństwo będzie głośnym płaczem domagało się jedzonka w nocy. Wszystko zależy od wieku i potrzeb dziecka. Przez pierwsze sześć tygodni życia, przerwa w karmieniu piersią nie powinna być dłuższa niż cztery godziny, Oznacza to, że również w nocy maluszek będzie domagał się jedzonka. Częste karmienie, także w nocy, jest szczególnie ważne dla dzieci, które urodziły się jako wcześniaki, z małą wagą urodzeniową czy przebyły żółtaczkę. Im pociecha starsza tym przerwa między karmieniami może być dłuższa. Gdy dziecko skończy trzy miesiące może ją wydłużać nawet do około sześciu godzin. Jeśli malec w piątym, czy szóstym miesiącu swojego życia przesypia całą noc bez budzenia się na karmienie i rozwija się prawidłowo nie ma potrzeby budzić go na jedzonko.

Nocne karmienie piersią noworodków jest szczególnie istotne. Maluszek, który nie skończył miesiąca ma bardzo malutki żołądek. By zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych musi być karmiony najczęściej jak to możliwe. Jeśli przerwa między kolejnymi karmieniami jest dłuższa niż cztery godziny w organizmie maluszka bardzo szybko spada poziom cukru. Dziecko staje się słabe i senne a jego organizm zamiast produkować energię zaczyna ją magazynować. Warto zwrócić uwagę także na to, że pokarm nocny jest bardziej kaloryczny niż ten produkowany za dnia. Karmienie maluszka nocą dostarcza do jego organizmu wszystkie potrzebne składniki, dzięki którym może rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Doradcy laktacyjni podpowiadają, że dla niejadków i dzieci, które bardzo słabo przybierają na wadze karmienia w nocy są niezbędne. Naukowcy udowodnili, że w nocnym pokarmie jest trzy razy więcej tłuszczów niż w tym produkowanym za dnia. Tłuszcze te odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój mózgu czy układu nerwowego.

Nocą piersi wytwarzają więcej pokarmu, gdyż we krwi wzrasta poziom prolaktyny, która stymuluje organizm karmiącej piersią mamy do wytwarzania mleka. Jak twierdzą naukowcy najwyższe stężenie prolaktyny jest między godziną 3 a 4. Dla mam, które mają niewiele pokarmu wieczorem zaleca się karmienie maluszka wczesnym rankiem. Karmienie piersią w nocy jest ważne także ze względu na laktacje. Ponad sześciogodzinne przerwy w karmieniu zaburzają proces wydzielania prolaktyny. Jeśli maluszek je rzadko, dla organizmu mamy jest to znak, że pokarm nie jest potrzebny i można przestać go produkować.

Rodzice zastanawiają się niejednokrotnie, czy karmienie niemowlaka przez sen jest bezpieczne. Doradcy laktacyjni uspokajają, że tak, jeśli maluch rzeczywiście ssie pierś. Karmienie piersią w nocy powinno trwać około 10 minut. Jeśli maluch śpi i mimo pobudzania jego dolnej wargi brodawką nie budzi się, trzeba go niestety rozbudzić. Można to zrobić zmieniając dziecku pieluszkę, mówiąc do niego lub gładząc po policzku. Nocne karmienie piersią jest uciążliwe dla karmiącej mamy. Pojawia się przy nim zawsze pytanie, gdzie maluszek powinien spać. W swoim łóżeczku czy razem z mamą? Wszystko zależy od upodobań mamy i dziecka. Gdy jednak maluch bardzo często budzi się w nocy dla wygody łatwiej jest mieć go blisko siebie. Karmiącej w nocy piersią mamie najwygodniej będzie w rozpinanej z przodu koszuli nocnej, która ułatwi karmienie. Podczas wstawania do dziecka kobieta powinna zadbać o to by się nie przeziębić. Ważne jest także by karmiąca piersią mama wysypiała się. Sen jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Najlepiej niedobory snu nadrabiać w ciągu dnia razem z maluszkiem. Trzeba pamiętać, że również po nocnym karmieniu należy poczekać, aż dziecku odbije się połknięte powietrze. Jeśli maluch jest wzbudzony trzeba przez kilka minut potrzymać go w pozycji pionowej do momentu odbicia. Najważniejsza jest obserwacja dziecka podczas karmienia. W sytuacji, gdy maluch jest karmiony przez sen działania takie nie są konieczne. Śpiący, odprężony maluch raczej nie połyka przy jedzeniu powietrza, a noszenie go i prowokowanie odbicia może go tylko z błogiego snu wyrwać.

Marzeniem wszystkich rodziców niemowlaków jest moment, kiedy pociecha prześpi bez budzenia się całą noc. Zaleca się by karmić dziecko piersią do szóstego miesiąca życia, wtedy też przerwa między kolejnymi karmieniami nie powinna być dłuższa niż sześć godzin. Jeśli kilkumiesięczny maluch zostanie nakarmiony o północy to jest duża szansa, że prześpi noc spokojnie do szóstej. Podczas oduczania malucha jedzenia w nocy koniecznie trzeba go obserwować. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze można stopniowo rezygnować z karmienia piersią w nocy. Pociecha, która ma roczek powinien przespać całą noc bez budzenia się na jedzonko. Maluchy, o czym trzeba pamiętać budzą się w nocy nie tylko na karmienie. Dlatego nie zawsze konieczne jest natychmiastowe przystawianie go do piersi. Rodzice powinni pamiętać również o odpowiedniej higienie jamy ustnej dziecka. Naturalny pokarm nie powoduje próchnicy. Jeśli maluch jest dokarmiany, po każdym karmieniu trzeba oczyścić mu dziąsła i ząbki za pomocą specjalnej szczoteczki lub zwilżonym gazikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here