Karmienie piersią a spożywanie alkoholu

Czy karmiąca piersią mama może pić alkohol? Kobieta w ciąży musi zrezygnować z alkoholu. Czy po urodzeniu maleństwa też zalecana jest abstynencja? W artykule staramy się obalić wszystkie mity, dotyczące picia alkoholu w czasie karmienia piersią.

Zanim zdecydujesz się na wypicie alkoholu podczas karmienia piersią przypomnij sobie, że alkohol spożywany przez ciebie znajduje się w mleku, którym karmisz swoje dziecko. Specjaliści podkreślają, że 1 promil alkoholu we krwi karmiącej mamy to około pół promila we krwi dziecka. Dodatkowo eliminacja alkoholu z krwi zajmuje maluszkowi dwa razy więcej czasu i wymaga większego wysiłku jego maleńkiego organizmu, szczególnie wątroby. Alkohol jest szkodliwy dla dziecka nie tylko w czasie jego rozwoju w brzuszku matki, ale również po narodzinach. Negatywnie wpływa na wszystkie układy, które rozwijają się u noworodka i niemowlaka.

Spożywanie alkoholu przez matkę karmiącą piersią zaburza także proces laktacji, a dokładnie odpowiedzialny za to odruch oksytocynowy. Jedno piwo może ją zmniejszyć o 20 procent. Utarło się, że piwo z małym procentem alkoholu zwiększa ilość mleka. Rzeczywiście w piwie jest dużo węglowodanów, niestety alkohol blokuje im możliwość pobudzania produkcji mleka. Malec, który był karmiony mlekiem z zawartością alkoholu może mieć problemy ze snem i regulacją naturalnego rytmu sen-czuwanie. Jeśli kobieta karmiąca piersią pije w nadmiarze i karmi dziecko piersią naraża je na poważne zaburzenia rozwojowe. Udowodniono także, że mleko z alkoholem ma inny smak i zapach, który nie jest dla dziecka zachęcający. Częste spożywanie alkoholu może zahamować wzrost malca.

Lekarze mówią, że matki karmiące piersią maluszki, które nie skończyły jeszcze sześciu miesięcy powinny zrezygnować na ten czas z picia alkoholu w ogóle. Niebezpieczne mogą być nawet leki wyprodukowane na bazie alkoholu. Jeśli przerwa w karmieniu piersią jest dłuższa można pozwolić sobie na spożycie niewielkiej ilości alkoholu- małego kieliszka wina, drinka czy małego piwa. Nie wolno jednak później karmić dziecka piersią zanim alkohol nie zostanie przez organizm wydalony. Należy odczekać około trzy godziny by stężenie alkoholu we krwi było mniejsze. Oczywiście im więcej wypitego alkoholu tym przerwa między kolejnymi karmieniami musi być dłuższa. W przypadku maleńkich dzieci, które muszą być karmione regularnie, co około cztery godziny picie alkoholu jest wykluczone. Natomiast, jeśli chodzi o dzieci starsze, których dieta nie składa się tylko z mleka matki można pozwolić sobie na małą dawkę alkoholu, oczywiście pamiętając o zdrowym rozsądku. Opieka nad małym dzieckiem wymaga „trzeźwego” spojrzenia. Alkohol tępi zmysły i może sprawić, że nie będziesz w stanie właściwie zaopiekować się maluszkiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here