Na wszystko przychodzi odpowiednia pora, także na korzystanie z nocnika w przypadku malucha. Co jednak jeśli Twoje dziecko osiągnęło już wiek, w którym inne dzieci korzystają już
z nocnika, a Ty masz nadal problemy z posadzeniem na nim malucha? Dziecko zaczyna zwykle korzystać z nocnika, kiedy potrafi dobrze siedzieć oraz rozumie i jest świadome załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Zwykle następuje to wówczas, gdy dziecko kończy około 20 miesięcy. Bywają jednak sytuacje, że dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika dopiero, gdy skończy 2,5 roku.
Uważasz, że Twoje dziecko jest już gotowe na korzystanie z nocnika, a nadal nie możesz przekonać go do tego? Istnieje kilka metod, które z pewnością będą Ci przydatne, by nauczyć dziecka świadomego załatwiania swoich potrzeb. Musisz pamiętać, że z nauką korzystania z nocnika, podobnie jak w przypadku innych zajęć najważniejszy jest Twój spokój i opanowanie. Cierpliwe tłumaczenie dziecku zasad korzystania z nocnika i nie zmuszanie go na siłę będą Twoimi atutami.
Łatwo zauważyć, że dziecko czuje, że chce mu się siusiu lub kupkę, kuli się wtedy lub przykuca, przerywając zabawę. Wtedy właśnie najlepiej zaczynać rozmowę o tym, że może robić siusiu lub kupkę na nocniczek. Taka rozmowa może sprawić, że dziecko następnym razem samo poprosi Cię o nocnik. Jeśli to zrobi za każdym razem chwal go za taki krok i mów, że jesteś z niego dumna. Pochwały zawsze pobudzają dzieci do działania i powtarzania chwalonych zachowań. Nigdy nie możesz zawstydzać lub krytykować dziecka za to, że zrobiło w pieluchę.
Dobrym sposobem jest także uczenie malucha samodzielnego wkładania i ściągania pieluszki lub majteczek, tę czynność z pewnością chętnie wykorzysta przy samodzielnym siadaniu na nocnik. Możesz także wypróbować metodę z użyciem pieluszki tetrowej, wtedy dziecko szybko poczuje, że zrobiło siusiu lub kupkę, po kilku takich zmoczonych pieluchach malec sam poprosi Cię o nocnik.
Słuchaj zawsze uważnie tego, co mówi do Ciebie dziecko, maluch może dawać Ci sygnały, że chciałby skorzystać z nocnika, których Ty nie możesz zlekceważyć.
W trakcie nauki korzystania z nocnika możesz także nagradzać dziecko, za to, że zamiast zrobić siusiu czy kupkę w pieluszkę skorzystało z nocnika. Takie nagradzanie uświadomi maluchowi, że jest to dobre zachowanie i wtedy rodzice są zadowoleni. Nie możesz jednak krzyczeć na dziecko lub karać go za nie używanie nocnika, wtedy może wywołać to u niego uraz i strach, który jeszcze bardziej utrudni przyzwyczajenie się do korzystania z toalety.
Możesz także zabierać dziecko do toalety, wtedy gdy Ty z niej korzystasz, niech widzi, że wszyscy załatwiają w ten sposób swoje potrzeby. Jeśli szkrab nie chce siadać na nocniku możesz kupić specjalną nakładkę na deskę w toalecie i uczyć go korzystać w taki sposób. Na rynku jest wiele modeli i rodzajów nocniczków i nakładek w wielu kolorach i wzorach. Jak więc wybrać ten właściwy? Dobrze jest zabrać malucha na zakupy, wówczas gdy chcesz kupić nocnik, możesz pozwolić mu także wybrać model, który mu się podoba. Dziecko chętniej będzie siadać na nocnik, który samo sobie wybrało
i który mu się podoba, niż na ten, który Ty mu wybierzesz. Kup także specjalne książeczki
o korzystaniu z nocnika, czytając je dziecku, opowiadaj dużo o tym dlaczego wszyscy korzystają
z toalety.
Pamiętaj, że przyzwyczajenie dziecka do korzystania z nocnika nie nastąpi z dnia na dzień, zapewne będziecie potrzebować trochę czasu na oswojenie i zaakceptowanie przez malucha nocnika jako jego przyjaciela. Ważne jednak, by dziecko czuło wsparcie ze strony rodziców i powoli krok po kroku mogło przyzwyczajać się do nowej sytuacji.