Pod koniec ciąży zwykle pojawia się mnóstwo znaków zapytania, zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Nic dziwnego, bo nowa sytuacja zawsze niesie ze sobą mnóstwo wątpliwości. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to o długość porodu. Wiele kobiet boi się, że wszystko potoczy się tak szybko, ze nie zdążą nawet dotrzeć do szpitala. Inne zaś martwią się tym, że akcja porodowa będzie przeciągała się w nieskończoność, a ból i zmęczenie będą nie do zniesienia.
Niestety, nawet najbardziej doświadczona położna nie jest w stanie przewidzieć ile będzie trwał poród, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. W sprzyjających uwarunkowaniach od pierwszych skurczów do wyparcia łożyska może minąć 5 godzin, a gdy następują komplikacje może trwać to nawet kilkanaście godzin. Najdłużej trwa zawsze pierwszy etap porodu, a sam proces parcia i rodzenie łożyska zwykle nie zajmuje dłużnej niż 2 godziny. Pewne jest, że poród dla dobra dziecka i matki nie powinien trwać więcej niż dobę. Gdy akcja porodowa niebezpiecznie się wydłuża lub ustaje podawana jest zwykle kroplówka z oksytocyną, by wywołać skurcze. Jednak, jak na ironię, to wcale nie przyspiesza pojawienia się dziecka na świecie.
Długość porodu zależy przede wszystkim od czynności skurczowej macicy, w wyniku, której rozwiera się i skraca szyjka macicy. Rozwarcie postępuje zwykle od 0,5 do 1 cm na godzinę i uzależnione jest od miękkości szyjki. Ginekolog nie jest w stanie sprawdzić tego w trakcie trwania ciąży. Aby przyspieszyć rozwieranie szyjki macicy warto w pierwszej fazie porodu spacerować i korzystać z piłek. Pionowe pozycje porodowe, na przykład stojąca i kuczna w naturalny sposób ułatwiają dziecku wyjście na świat i wymagają od kobiety o wiele mniej wysiłku niż tradycyjna pozycja leżąca.
Kolejny czynnik wpływający na długość porodu to budowa anatomiczna rodzącej i wielkość dziecka, a dokładnie mówiąc, proporcje między nimi. Najszybciej rodzą kobiety o szerokich miednicach, co niekoniecznie przekłada się na szerokie biodra, ale nawet one mogą mieć ciężki poród, jeśli główka dziecka jest zbyt duża. W wypadku niewspółmierności porodowej (wąska miednica, duża główka dziecka) ciąża kończy się planowanym cesarskim cieciem. Cesarka trwa około godziny, ale samo przygotowanie do zabiegu zajmuje zwykle dobę. Nie bez znaczenia jest także ułożenie dziecka w macicy. Przyjmuje się, że tylko położenie główkowe sprzyja szybkiemu porodowi. W innych pozycjach akcja porodowa może się znacznie wydłużyć, a nawet zakończyć cesarskim cieciem.
Zazwyczaj wieloródki, czyli kobiety rodzącej drugie lub kolejne dziecko rodzą szybciej, niż tak zwane pierwiastki. Wynika to z rozszerzenia kanału rodnego i rozluźnienia mięśni, a także z większej świadomości i doświadczenia. Akcja porodowa, czyli proces parcia w pierwszym porodzie może trwać nawet półtorej godziny, a przy następnych od kilkudziesięciu do kilkunastu minut. Rodzące mogą pomóc sobie biorąc udział w szkołach rodzenia, ponieważ dzięki temu świadomie współpracują z położną.