Dziewięć miesięcy ciąży to czas nie tylko intensywnych zmian w ciele przyszłej mamy, ale także w jej psychice. Kiedy maluszek w brzuchu przygotowuję się do przyjścia na świat jego mama i tata dojrzewają do podjęcia roli rodziców. Jest to niezwykły okres pełen skrajnych emocji od radości i dumy po lęk i zwątpienie.
Każda kobieta w sposób indywidualny przechodzi okres ciąży. Wszystkie jednak mocniej lub słabiej przechodzą huśtawkę nastrojów i emocji. Nic dziwnego, w czasie ciąży ich organizm znajduje się pod wpływem hormonów, których poziom zmienia się jak w kalejdoskopie. Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania na istotę, którą nosi się pod sercem, ale także zmaganie się z różnymi dolegliwościami takimi jak mdłości, zmęczenie, zawroty głowy, spuchnięte nogi, przybieranie na wadze. Nie bez znaczenia są one także dla nastroju przyszłej mamy. Tym bardziej, że musi ona radzić sobie z emocjami, które są dla niej zupełnie obce. Życie przyszłych rodziców zmienia się o 180 stopni. Zaczynają inaczej patrzeć na swoje plany, pragnienia, priorytety, ale także na siebie nawzajem. Wszystkie obawy, niejasności i troski o przyszłość wpływają na równowagę psychiczną przyszłej mamy, która czuje się jak na rollercoasterze.
Z jednej strony kobieta w ciąży może być pełna entuzjazmu i energii by za chwilę rozpłakać się z byle powodu. Jej zachowanie bywa nieracjonalne. Radość z dziecka bardzo szybko potrafi zamienić się w przerażenie na myśl o porodzie. Przyszła mama z cudownego anioła w ciągu sekundy zamienia się w rozjuszonego tygrysa. Rozdrażnienie, niepewność, ambiwalentne emocje są spowodowane przede wszystkim działaniem hormonów szczególnie progesteronu, prolaktyny i estrogenu. Humory kobiety w ciąży są także wynikiem zmęczenia i osłabienia, które jej towarzyszy. W tym szczególnym okresie kobieta potrzebuje cierpliwego i wrażliwego partnera, który elastycznie i ze spokojem będzie w stanie wytrzymać jej wahania nastrojów i dziwne zachcianki. O zachciankach tych zresztą słyszeli już wszyscy.
Szczególnie trudnym okresem jest dla kobiety pierwszy trymestr ciąży. Przyszła mama zastanawia się i martwi o swoje dziecko. Jej głowę zaprzątają różnorodne myśli od tego czy pociecha urodzi się zdrowa, jakie miejsce wybrać na poród po te dotyczące finansowej sytuacji rodziny. Zmniejsza się także u kobiety ochota na seks. Niezależnie czy ciąża jest planowana czy nie, dwie kreski na teście ciążowym są takim samym szokiem. Zaskoczenie miesza się z ekscytacją, radością i paniką. W drugim trymestrze samopoczucie kobiety w ciąży troszkę się stabilizuje. Kobieta przyzwyczaja się do myśli, że zostanie mamą, zaczyna być z tego faktu duma, planuje jak będzie się zachowywać po narodzinach dziecka. Maluszek staje się dla niej najważniejszy. W tym czasie także mężczyzna przechodzi pewną zmianę. Przyszły tato staje się dumny z poczęcia dziecka i czuje odpowiedzialność za maleństwo i partnerkę. Ciąża jest dla mężczyzny czasem swego rodzaju przyśpieszonego dojrzewania emocjonalnego. W drugim trymestrze jedne kobiety czują się mało atrakcyjne a ich dolegliwości znacznie się pogarszają inne natomiast mają zwiększoną ochotę na seks i czują się doskonale. Podczas tego okresu u większości kobiet obserwuje się także tak zwany syndrom wicia gniazdka. Polega ona na tym, że kobieta przygotowuje miejsce dla dziecka, remontuje pokój czy zbiera wyprawkę. W trzecim trymestrze może znów nastąpić obniżenie nastroju. Spowodowane jest to przede wszystkim strachem przed porodem oraz nasilonymi ciążowymi objawami, bólem kręgosłupa, zgagą czy parciem na pęcherz. Mogą pojawić się stany depresyjne, które jeśli trwają także po porodzie przez dłuższy okres, wymagają interwencji psychologa lub psychiatry.
Z humorami w ciąży można walczyć. Podajemy kilka pomysłów na to jak łagodzić wahania nastrojów przyszłej mamy. Po pierwsze, niezbędna jest właściwa dieta, która wpływa zarówno na kondycję psychiczną jak i fizyczną. Niedobory magnezu, wapnia, żelaza, kwasu foliowego czy witamin mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy kobiety i powodować jej rozdrażnienie czy problemy z koncentracją. W ciąży warto szczególnie dokładnie czytać etykiety różnych produktów. Wyeliminowanie z diety produktów ze sztucznymi barwnikami czy konserwantami może wpłynąć także na samopoczucie. Po drugie, przyszła mama powinna zadbać o siebie. Odświeżenie garderoby, wizyta u fryzjera czy domowe spa poprawia humor prawie każdej kobiecie. Modnie może ubrać się także kobieta w ciąży i wcale nie trzeba przebiec pół miasta w poszukiwaniu upragnionej nowej bluzki. Czasami warto zajrzeć do internetowej oferty różnych sklepów. Przyszła mama nie powinna także odcinać się od ludzi. Spotkanie z przyjaciółkami na pewno poprawi humor i pozwoli cieszyć się z ciąży jeszcze bardziej. Po trzecie, ruchu. Warto na przykład zapisać się na specjalne zajęcia dla ciężarnych lub zaprosić przyszłego tatę do parku na spacer. Zrelaksować się można także w grocie solnej lub na wystawie sztuki, wszystko zależy od sił i pomysłowości przyszłej mamy. Kobieta w ciąży powinna także pamiętać o swoim umyśle. Nowy ciekawy kurs internetowy, nadrobienie zaległości w literaturze czy filmie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia. Warto zadbać także o relacje ze swoim partnerem. Romantyczna kolacja, krótka wycieczka pozwolą wam na pewno zbliżyć się do siebie i szczerze porozmawiać o lękach i wątpliwościach. Oczywiście przyszli ojcowie mogą również sami zaproponować przyszłej mamie którąś z wyżej wymienionych propozycji.