Karmisz dziecko piersią, ale zamierzasz ją odstawić. Chcesz wprowadzić do jadłospisu maluszka kolejne napoje i potrawy. Wszystko super tylko malec nie zamierza zaprzyjaźniać się z butelką. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.
Specjaliści przekonują i udowadniają, że karmienie piersią jest najlepsze i najzdrowsze dla dziecka. Mają rację. Zazwyczaj pokarm z piersi jest podstawą pożywienia dla dziecka do szóstego miesiąca życia, później wprowadzane są nowe produkty. Czasami jednak karmienie piersią nie jest możliwe. Kobieta ma problemy z laktacją, chce wrócić szybko do pracy lub po prostu od czasu do czasu wyjść z mężem a maluszka zostawić z babcią czy nianią. Wtedy najwspanialszym wynalazkiem dla rodziców okazuje się butelka. Co jednak zrobić, gdy dziecko płacze i grymasi, gdy zamiast piersi dostaje butelkę ze smoczkiem? Jest na to kilka sposobów.
Plastikowa butelka
Dziecko, które przez dłuższy czas jest karmione piersią niechętnie zamienia ją na butelkę. W takich sytuacjach można próbować by butelką karmił tata, z którym nie kojarzy się ciepła pierś. Jak zaznaczają specjaliści podczas karmienia piersią miedzy matką a dzieckiem rozwija się niezwykła więź. Czasami dzieciom przeszkadza to, że butelka jest twarda a smoczek ma zapach gumy. Można wtedy skorzystać z bezzapachowych silikonowych smoczków i karmić dziecko w takiej pozycji, w jakiej było karmione piersią. Najlepiej zmianę wprowadzać kiedy dziecko jest w dobrym nastroju i nie ma żadnych dolegliwości, kolek lub ząbkowania. Metodą może być też karmienie butelką podczas snu. Ważny jest także nastrój osoby karmiącej. Jeśli maluszek wyczuje, że mama jest zdenerwowana, sam też będzie rozdrażniony i marudny. W takich przypadkach, rozczulona płaczem dziecka mama może oddać karmienie butelką tacie lub babci.
Smoczek
Często najważniejszą częścią butelki jest smoczek. Ma on zastąpić kobiecy sutek tak, by dziecko nie miało problemów ze ssaniem. Dlatego też smoczek nie może być ani za twardy ani za miękki. Ważna jest także jego budowa, materiał, z którego jest wykonany oraz dziurka, przez który ma przelatywać pokarm czy napój. Ssanie z butelki musi być dla dziecka tak samo wymagające jak ssanie piersi. Jeśli pokarm czy napój będą wypływały za łatwo, dziecko może mieć potem trudności ze ssaniem piersi.
Problemy maluszka ze zdrowiem
Bardzo często zdarza się, że dziecko nie chce pić wody lub mleka z butelki, gdy jest przeziębione. Ból gardła utrudnia połykanie a katar uniemożliwia oddychanie podczas karmienia butelką. Jeśli maluszek jest przeziębiony to przed podaniem mu butelki trzeba oczyścić mu nosek i poić raczej w pozycji półsiedzącej. Trudności może mieć też maluszek, któremu wychodzą ząbki. Wrażliwe i opuchnięte dziąsła mogą boleć podczas ssania smoczka. Dlatego przed podaniem butelki warto posmarować dziąsła przeciwbólową maścią lub żelem. Niechętnie z butelki będzie piło także dziecko, które ma kolkę jelitową, bóle brzuszka czy ulewanie pokarmu. W takich momentach bliskość fizyczna z matką i karmienie piersią szybciej złagodzą ból i niepokój maluszka niż karmienie butelką.
Zawartość butelki
Maluszki nie tylko niechętnie zamieniają pierś matki na butelkę, ale również naturalne mleko na to modyfikowane. Zwykła woda także może im po prostu nie smakować. Nie wolno jednak dosładzać napojów, gdyż może to wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka. Dlatego jeśli rodzice nie widzą innych przyczyn niechęci do butelki mogą po konsultacjach z pediatrą zmienić mleko, którym do tej pory próbowali karmić pociechę. Należy upewnić się także, czy dziecko nie ma alergii na podawane mleko. Z podaniem butelki należy zaczekać do momentu, kiedy dziecko poczuje głód. Dużo szybciej wtedy przyzwyczai się do nowego sposobu karmienia.
Cierpliwość
Przyzwyczajenie i nauczenie malucha picia z butelki wymaga czasu. Najlepszym sprzymierzeńcem jest cierpliwość. Odpowiednia dobrana butelka, smoczek, pozycja karmienia, smak podawanego pokarmu, to wszystko ma wpływ na to, czy maluszek będzie jadł i pił z butelki. Rodzice muszą być wyrozumiali dla pociechy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze mogą zgłosić się do pediatry, który coś doradzi i podpowie. Jeśli dziecko zupełnie nie chce korzystać z butelki możesz karmić lub poić go łyżeczką, albo za pomocą kubka, jeśli jest na tyle duże.