Ciąża jednoowodniowa jednokosmówkowa
Co przyszła mama powinna wiedzieć o ciąży jednoowodniowej jednokosmówkowej?
Wśród rodzaju ciąży bliźniaczej ginekolodzy wyróżniają ciążę jednoowodniową jednokosmówkową. Jest ona narażona na powikłania związane z nierównym podziałem łożyska lub nieprawidłowymi połączeniami naczyń krwionośnych, dlatego wymaga specjalnej opieki lekarskiej. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych faktów o ciąży jednoowodniowej jednokosmówkowej.
Gdy rodzice dowiadują się, że urodzą się im bliźniaki radość miesza się ze strachem, między innymi o zdrowie dzieci. Dlatego też jedną z najważniejszych czynności, jakie powinien wykonać lekarz prowadzący ciążę jest jak najszybsze określenie kosmówkowości i owodniowości, czyli czy dzieci będą się rozwijać we wspólnym łożysku i owodni czy w oddzielnym. Od tego zależy sposób prowadzenia ciąży, bezpieczeństwo przyszłej mamy i dzieci. Jak zaznaczają ginekolodzy w ciąży jednokosmówkowej bardzo często dochodzi do powikłań, które związane są przede wszystkim z podziałem wspólnego łożyska, które może być nierównomierne i prowadzić do zahamowania rozwoju jednego z płodów. Może wystąpić także zespół przetoczenia, który powstaje z powodu nieprawidłowych połączeń naczyniowych we wspólnym łożysku. Przyszłe mamy, których ciąża została zdiagnozowana, jako jednoowodniowa jednokosmówkowa muszą być pod specjalistyczną opieką między innymi na wypadek przedwczesnego porodu. Niezwykle istotne są też częste badania USG, dzięki którym można bardzo szybko rozpoznać powikłania i je leczyć.
Lekarz są jednogłośni. Uważają, że optymalnym typem ciąży bliźniaczej jest ciąża dwukosmówkowa-dwuowodniowa. Każde dziecko rozwija się wtedy w swoim łożysku i owodni, przez co możliwość komplikacji jest bardzo rzadka. W ciąży jednoowodniowej jednokosmówkowej podział zarodka ma miejsce między 7-14 dniem po zapłodnieniu. Lekarz zazwyczaj zauważa ten typ ciąży podczas badań ultrasonograficznych w pierwszym trymestrze ciąży. Ciąża jednoowodniowa jednokosmówkowa charakteryzuje się cienką przegrodą, która przyczepia się prostopadle do łożyska a kosmówka nie wnika pomiędzy owodnie. Podobnie jak inne ciąże bliźniacze do około 24-26 tygodnia ciąży rozwija się normalnie, później masa dzieci jest mniejsza niż w ciążach pojedynczych. Ginekolodzy wśród najważniejszych powikłań ciąży bliźniaczej wymieniają między innymi: przedwczesny poród, obumarcie jednego z płodów, różny wzrost wewnątrzmaciczny dzieci oraz różne powikłania i wady.
Przedwczesne porody zdarzają się znacznie częściej w ciążach jednoowodniowych jednokosmówkowych niż w innych typach ciąży bliźniaczej. Przyczyną są powikłania- TTTS, SIUGR, zgon jednego z płodów po 24 tygodniu ciąży, zwiększone ryzyko wad wrodzonych czy istotna różnica w wartościach hemoglobiny u płodów (TAPS). TTTS to zespół przetoczenie krwi pomiędzy bliźniętami, jeśli nie jest leczony powoduje dużą śmiertelność dzieci, w tym zgony wewnątrzmaciczne i te związane z przedwczesnym porodem. Zespół ten jest spowodowany nieprawidłowymi połączeniami naczyń krwionośnych w łożyskach, które doprowadza do nierównomiernego przepływu krwi między płodami. TTTS leczy się laserowową fotokoagulacją połączeń naczyniowych. Niebezpieczne dla dzieci jest także nierównomierny wzrost wewnątrzmaciczny. Zazwyczaj przyczynami tego zjawiska są genetyczne uwarunkowania, patologia łożyska, wady jednego z płodów lub infekcje wewnątrzmaciczne. W przypadku ciąży jednokosmówkowych-jednoowodniowych najczęstszą przyczyną obumarcia jednego z płodów jest zadzierzgnięcie pępowiny, ale również typowe dla ciąży pojedynczej- wady genetyczne i anatomiczne, przedwczesne odklejenie łożyska czy choroby matki. Jeśli jeden z płodów obumiera rokowanie dla pozostałego płodu nie są pomyśle. W 90 procentach przypadków dochodzi do poronienia obu płodów.
W czasie ciąży jednokosmówkowych-jednoowodniowych niezwykle istotna jest odpowiednia opieka lekarska. Wczesna diagnoza typu ciąży mnogiej, zapobieganie przedwczesnemu porodowi, rozpoznanie i leczenie powikłań zazwyczaj kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Czasami lekarz zleca czekanie na poród w szpitalu od około 32 tygodnie ciąży. Ciąża bliźniacza wymaga nie tylko niezwykłej opieki lekarskiej, ale także oszczędnego trybu życia przyszłej mamy. Kobieta spodziewająca się bliźniaków powinna dużo odpoczywać, unikać dużego wysiłku fizycznego i ekstremalnych sportów. Przyszli rodzice powinni także raczej zrezygnować z aktywności seksualnej. Ważna jest również odpowiednia i urozmaicona dieta.