Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Część z nich osiedla się tam na stałe i zakłada rodziny. Jak wygląda rodzicielstwo na Wyspach oraz czy przywileje i ulgi różnią się od naszych?
Ubezpieczenie
W Wielkiej Brytanii ciężarną opiekują się: lekarz rodzinny, położna oraz lekarz ginekolog. To lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, do której udajemy się jeżeli mamy podejrzenia ciązy. Pracownicy z Polski, oraz ich rodziny mają prawo do bezpłatnej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Aby z niej korzystać konieczne jest wyrobienie Numeru Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number). W tym celu trzeba zadzwonić i umówić się na rozmowę w najbliższym Job Centre. Osoby formalnie zatrudnione w Polsce, ale wykonujące zlecenie na terenie Wielkiej Brytanii powinny mieć ze sobą druk E 128, który poświadcza to, że opłacamy w Polsce składki na ubezpieczenie. Dopełniwszy tych formalności możemy bezpłatnie korzystać z brytyjskiej służby zdrowia.
Konieczne badania, wizyty domowe i poród
Po pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego, kieruje on kobietę do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Potem ciężarną opiekuje się położna. Jej zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu pod kątem zebrania informacji o stanie zdrowia przyszłej mamy. Położna pyta o choroby dziedziczne w najbliższej rodzinie oraz jak ciąża przebiegała u matki, czy siostry kobiety, a także wykonuje testy krwi, które dotyczą m.in. zawartości hemoglobiny, określenia grupy krwi, badania serologicznego na różyczkę, kiłę, zapalenie wątroby typu B i HIV. Położna przeprowadza też badanie moczu aby wykluczyć różne infekcje. Zazwyczaj około 12 tygodnia ciąży przyszła mama udaje się do szpitala na kolejne testy, m.in. pierwsze badanie ultrasonograficzne aby określić wiek ciąży. Podczas tej wizyty kobieta dokonuje wyboru rodzaju porodu (poród naturalny, w basenie, cesarskie cięcie). Jeżeli u kobiety występują czynniki ryzyka, np. bardziej zaawansowany wiek, czy prawdopodobieństwa wystąpienia chorób dziedzicznych płodu, kobieta poddana zostanie badaniom chromosomalnym. Około 20 tygodnia ciąży przeprowadzane jest drugie badanie ultrasonograficzne, jego zadaniem jest sprawdzenie rozwoju płodu, oraz wykluczenie ewentualnych anomalii. W 28 i 34 tygodniu ciąży kobiety z grupą krwi RH- otrzymują profilaktykę przeciwko przeciwciałom anty-D aby zapobiec ewentualnemu konfliktowi serologicznemu. Jeśli wyniki badań są prawidłowe, położna będzie odwiedzała ciężarną w domu, średnio co miesiąc. Podczas tych wizyt będzie wykonywała badania krwi, badania moczu i pomiaru ciśnienia. W razie pojawienia się niepokojących symptomów, niezwłocznie poinformuje o tym fakcie lekarza rodzinnego ciężarnej. Narodziny dziecka w Wielkiej Brytanii mogą odbywać się w szpitalu lub w domu pod nadzorem położnej. Jest też możliwość podania znieczulenia na życzenie pacjentki. Podczas porodu obecny może być partner lub przyjaciółka. W ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie należy zarejestrować dziecko.
Praca i zasiłki
W Wielkiej Brytanii kobieta pracuje praktycznie do samego porodu, a przebywanie na zwolnieniach lekarskich jest dosyć dziwne, a wręcz społecznie nieakceptowane. O ciąży należy poinformować pracodawcę co najmniej na 15 tygodni przed spodziewanym porodem. Dokumentem potwierdzającym ciążę jest Certyfikat MAT B1, który wystawia opiekująca się przyszłą matką położna. Kobiety, których zarobki są niskie mogą ubiegać się o Sure Start Maternity Grant, wynosi on 500 funtów i można go dostać po 29 tygodniu ciąży. Po porodzie kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński, który trwa 26 tygodni. W ciągu 6 tygodni tego zasiłku otrzymujemy 90% naszych wcześniejszych dochodów, w kolejnych 20 tygodniach 108,85 funtów tygodniowo. W Wielkiej Brytanii rodziny korzystają z tzw. Child Benefit, który wynosi 17,45 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko, 11,70 funtów tygodniowo na kolejne dzieci. Zwolnienie z podatku (Child Tax Credit), mogą go otrzymać rodziny, których roczne zarobki kształtują się na poziomie niższym niż 66 350 funtów. Dodatkowo dzieci, które urodziły się po 1 września 2002 roku otrzymują 250 funtów od rządu brytyjskiego. Rodzice mają obowiązek wpłacić te pieniądze na konto, a zostaną one wypłacone dziecku po tym jak skończy 18 lat.