Ciąża bliźniacza

Ciaża bliźniacza
Ciąża bliźniacza oznacza obecność w macicy ciężarnej nie jednego, ale dwóch płodów. Taka ciąża bardziej obciąża organizm kobiety i wymaga większej dbałości o zdrowie niż ciąża pojedyncza.

Bliźnięta jednojajowe czyli inaczej jednozygotyczne występują stosunkowo rzadko, średnio raz na 400 ciąży. Bliźnięta powstają, gdy zygota (zapłodnione jajeczko) podzieli się na dwie identyczne części. Podział ten następuje zazwyczaj w okresie pierwszych dwóch tygodni ciąży. Bliźnięta jednojajowe są zawsze tej samej płci, mają takie same geny, a tym samym wyglądają identycznie. Badania nad bliźniętami jednojajowymi dowodzą, że poza niemal identycznym wyglądem charakteryzują się one podobieństwem psychicznym. Zależy to jednak w większej mierze od otoczenia, w którym były wychowywane. Bliźnięta rozdzielone w dzieciństwie i wychowane w innych rodzinach mogą mieć zupełnie inne cechy charakteru. Wystąpienie podziału zygoty skutkującego powstaniem bliźniąt jest czysto przypadkowe, nie wpływa na nie wiek matki ani inne czynniki zewnętrzne. Zdarzają się też poczwórne bliźniaki jednojajowe (czworaczki bliźniacze), powstają one wtedy gdy nastąpi ponowny podział zygot bliźniaczych (wciąż mamy do czynienia z jedną komórką jajową i jednym plemnikiem).

Bliźnięta dwujajowe

Bliźnięta dwujajowe, inaczej dwuzygotyczne mogą powstać, gdy w czasie jajeczkowania dojdzie do uwolnienia co najmniej dwóch komórek jajowych, które zostaną zapłodnione przez dwa oddzielne plemniki. Mamy więc do czynienia z dwiema zygotami, a później zarodkami i płodami. Obydwa płody różnią się od siebie pod względem genetyczny, co znaczy, że mogą być innej (lub tej samej) płci i wyglądać inaczej. Da się oczywiście zauważyć podobieństwo, przecież obydwoje są dziećmi tych samych rodziców. Znane są też przypadki, że bliźnięta dwujajowe mają różnych ojców. Do tej pory potwierdzono siedem takich przypadków na świecie, w tym jeden w Polsce. Bliźnięta dwujajowe występują w Polsce w około 1% ciąż, a na częstość ich narodzin wpływa w dużej mierze stosowanie metody In vitro.

Zagrożenia ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza może być ciążą wysokiego ryzyka. Tego typu ciąża stanowi duże obciążenie dla organizmu matki ponieważ wzrost masy ciała jest dużo większy niż w przypadku ciąży pojedynczej. Większa masa skutkuje też zwiększonym obciążeniem kręgosłupa. Co więcej ciąża bliźniacza może powodować powikłania, takie jak: nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość czy bardzo nasilone wymioty. Z uwagi na te powikłania ciąże bliźniacze są bardziej kontrolowane niż ciąże pojedyncze (częstsze są wizyty lekarskie i badania USG). Kobiety w ciąży bliźniaczej powinny prowadzić bardzo oszczędny tryb życia, często odpoczywać w ciągu dnia i dużo spać. Czasem zdarza się też, że ostatnie tygodnie przed porodem (czasem dłużej) ciężarna musi spędzić w szpitalu. Bliźniactwo ma również wpływ na dzieci, mają one zazwyczaj niższą masę urodzeniową i rodzą się przedwcześnie. Istnieje także ryzyko śmierci jednego płodu. Przed dziesiątym tygodniem ciąży w 71% obserwuje się zgon jednego z dzieci. Czasem też maluchy nie rozwijają się równomiernie. Duża różnica masy ciała pomiędzy jednym i drugim może zagrażać ich życiu. Bliźnięta jednojajowe znajdujące się w jednym łożysku są bardzo zagrożone ryzykiem wystąpienia śmiertelnie groźnych powikłań.

Bliźnięta syjamskie

Bliźnięta syjamskie, inaczej zroślaki, bliźnięta zrośnięte, powstają w wyniku błędów genetycznych. Proces powstawania zroślaków wygląda podobnie jak w przypadku bliźniąt jednojajowych, z tym, że nie dochodzi tu do całkowitego podziału zapłodnionej komórki jajowej. W wyniku tego procesu bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Czasami możliwe jest rozdzielenie zrośniętych bliźniąt, jest to zazwyczaj skomplikowany zabieg chirurgiczny. Część z tych operacji jest ekstremalnie trudna zwłaszcza gdy ważne organy są wspólne, wówczas zdarza się, że podczas operacji umiera jedno z bliźniąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here