SCENARIUSZ ZAJĘĆ DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE
Temat: Przedszkolak i bezpieczny komputer.
Prowadząca: Natalia Kusaj
Cel ogólny:
– zapoznanie z Internetem oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie, promocja bezpiecznego korzystania z Internetu
Cele operacyjne:
Dziecko:
– wie, ze korzystanie z Internetu niesie korzyści, ale też konsekwencje,
– zna zagrożenie czyhające w wirtualnym świecie,
– wie, kogo prosić o pomoc w razie zagrożenia,
– zdaje siebie sprawię, ze nie wszystkie informacje w sieci są prawdziwe
– zna zasady bezpiecznego poruszania się po sieci
– potrafi zastosować zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu
Metody:
– czynne (zadań stawianych do wykonania)
– słowne (pogadanka, rozmowa)
– oglądowe (pokaz)
Formy:
– zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
– komputer stacjonarny, laptop, płyta CD z bajką, kartonowe znaczki (smutna i uśmiechnięta buzia), piosenka „Fajny Internet”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszykiem specjalistę od technik komputerowych
Możemy być wielcy w oka mgnieniu (unoszenie rąk do góry)
Możemy być też całkiem mali (przykucanie)
Ale nigdy nie będziemy sami
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Dzieci próbują odpowiedzieć na następujące pytania zadane przez p. Informatyka:
– Kto z was ma komputer?
– Jak myślicie co to jest Internet i do czego służy?
– Co byście chcieli robić w Internecie?
– Co można znaleźć w Internecie?
– Czy wiecie z czego składa się komputer?
3. Oglądanie bajki edukacyjnej „Papla” dotyczącej wyłudzania danych osobowych przez Internet. Omówienie bajki wspólnie z dziećmi.
– O czym była ta bajka?
– Jak zachował się Jasiek?
– Na co Jasiek powinien wcześniej zwrócić uwagę?
– Co byście zrobili na miejscu Jaśka?
4. Zabawa „Kto może znać moje dane”
Dzieci za pomocą kartonowych znaków (uśmiechnięta i smutna buźka) odpowiadają na pytania:
„Kto może znać moje dane’?
– Koleżanka z przedszkola, którą zapraszam na urodziny
– Nowy kolega/koleżanka, którego poznałem w Internecie
– Sympatyczny pan, który chce podwieźć mnie samochodem do domu
– Policjant, który znalazł mnie gdy się zgubiłem
– Miła pani, którą spotkałem przed blokiem
5. Scenka sytuacyjna – jak się zachować, przedstawiają chętne dzieci
– nowo poznany, internetowy kolega prosi o podanie adresu,
6. Wysłuchanie piosenki „Fajny Internet”
7. Kolorowanka „Mój komputer”
8. Podziękowanie za prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie oraz pożegnanie gościa.
Opracowała: Natalia Kusaj – nauczycielka wychowania przedszkolnego