16 miesiąc życia

16 miesiąc życia

Życie malucha po skończeniu 15. miesiąca życia zaczyna być coraz bardziej dynamiczne.  Na wszystko zaczyna patrzeć zupełnie inaczej. Wie już, że może liczyć na swoje nóżki, które pomogą mu dojść do obranego sobie celu, czasem oczywiście zdarzają się drobne potknięcia i upadki, ale to już z każdym dniem staje się coraz rzadsze. Dziecko zaczyna się coraz bardziej usamodzielniać i coraz lepiej rozumie otaczający go świat. Już teraz powinniście zacząć bardziej uważać, bo ciekawe wszystkiego dziecko potrafi wszędzie wejść.

Rozwój fizyczny

Długie ćwiczenia chodzenia w końcu procentują. Malec już bardzo dobrze utrzymuje równowagę, oczywiście zdarzają mu się jeszcze czasami upadki na pupę, ale sam potrafi się podnieść i wrócić do pozycji pionowej. Maluch oprócz tego, że uwielbia chodzić zaczyna poznawać uroki skakania, przymierza się do tego najczęściej na miękkich powierzchniach, bo jest świadom, że upadek może być bolesny. Maluch potrafi też wspinać się na palcach, kucać, kopać w piłkę. To wszystko diametralnie zmienia jego funkcjonowanie. Dodatkowo wszystko to potrafi już prawdopodobnie robić bez podtrzymywania się rączkami. One są wtedy wolne i także mogą poznawać świat.

To najlepszy czas, żeby zacząć bawić się z dzieckiem tańcząc, wtedy też oprócz ogromnej frajdy sprawionej dziecku, będziecie mogli ćwiczyć jego koordynację ruchów. Możecie kupić mu zabawkę na sznurku lub kiju, z którą maluch będzie radośnie przemierzał swoje drogi. Zachwyt wzbudza w dziecku piłka i zabawy z nią. Potrafi ją już nie tylko kopać przed siebie, ale także ją podnosi i z uporem wyrzuca. Palce dziecka są coraz bardziej precyzyjne, nie sprawia mu już problemu utrzymanie czegoś w dłoniach, potrafi nawet podnosić bardzo drobne przedmioty. Doskonałym ćwiczeniem, które jeszcze bardziej będzie rozwijało sprawność rączek i dodatkowo koncentrację może być przelewanie wody z kubeczków, przesypywanie kaszy bądź fasoli (należy jednak uważać, by dziecko nie połknęło, bądź nie wsadziło do uszka ziarnka fasoli). Zobaczycie jak wielką frajdę będzie miał malec.

Tak wiele atrakcji, które go czekają w każdej chwili często powodują, że maluch traci apetyt, jednak jest to tylko przejściowe i jeśli nie zauważycie innych objawów, to po kilku tygodniach samo przejdzie.

Rozwój psychospołeczny

Dziecko z każdym tygodniem będzie coraz mądrzejsze. Nadchodzi czas, gdy lepiej będziecie mogli zrozumieć dziecko. Maluch daje do zrozumienia czy akceptuje Wasze pomysły czy też nie, zazwyczaj komunikując ruchami głowy, kiwa głową, jeśli pomysł mu się podoba, jeśli natomiast jest mu przeciwny, nie zdziwcie się, że napotkacie na wielki upór z jego strony. Dziecko w tym okresie rozwojowym rozumie już większość dawanych mu poleceń, zazwyczaj starając się je spełniać. Takie angażowanie w życie domu, nie tylko uczy dziecko współdziałania, ale także odpowiedzialności za siebie i swoje przedmioty. Wtedy też, nie zdziwcie się jeśli zginął gdzieś Wasze ulubione przedmioty, malec będzie potrafił wskazać „tu” i „tam”. Jednak pamięć szesnastomiesięcznego dziecka jest zbyt krótka, by mógł sobie przypomnieć, gdzie „schował” jakiś przedmiot kilka dni temu.

Mimo, że nie umie wypowiadać jeszcze wielu słów, to doskonale je rozumie, często nazywa jeszcze różne rzeczy w swoim własnym języku. Starajcie się mówić do dziecka normalnie bez zbędnych zdrobnień i udziwnień. Na pewno Was zrozumie. Dziecko jeszcze nie umie ocenić ryzyka swoich zachowań, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie mu stuprocentowego bezpieczeństwa. Uczcie także dziecko, że nie wolno dotykać niektórych przedmiotów na przykład piekarnika, lampy itp., od razu pewnie nie zrozumie tego i jego ciekawość będzie brała górę jednak po kilku usłyszanych takich reprymendach zapamięta, że nie można się do tych rzeczy zbliżać.

Czytajcie w dalszym ciągu jak najwięcej bajek, dziecko będzie potrafiło na obrazkach rozpoznawać postaci i je wskazywać na Waszą prośbę. To oprócz rozwoju intelektualnego zapewni mu doskonałą zabawę.

Pomóżcie dziecku poznawać świat, opowiadajcie o tym co się dzieje na zewnątrz, za oknem. Nazywajcie zjawiska atmosferyczne, pokazujcie słońce, naśladujcie odgłosy przyrody, tak by maluch mógł je później powtarzać z Wami. Takie „lekcje” uświadomią malca jak zachowuje się przyroda.

W dziecku zaczyna rodzić się empatia do tego, co go otacza. Zaczyna wczuwać się w sytuacje innych. To bardzo ważna cecha, zatem ważne, żeby jej rozwój przebiegał prawidłowo. Dziecko faworyzuje którąś ze swoich zabawek, darzy ją szczególnym uczuciem wszędzie ją ze sobą zabiera, ciągle tuli, nie potrafi bez niej spędzać dnia.

Od teraz Wasze dziecko powoli może stawać się małym uparciuszkiem. Jego świadomość tego, czego może oczekiwać od rodziców jest coraz większa i stara się to wykorzystywać.

16. miesiąc to także ostatni dzwonek na oduczenie dziecka jego nawyków, takich jak niesamodzielne zasypianie. Miłość do pluszaka może okazać się tu niezwykle przydatna, ponieważ dziecko zasypiając z maskotką będzie czuło się bezpieczne, jakby obok niego leżało, któreś z rodziców. Teraz także powinniście zrezygnować z dawania dziecku smoczka. Odkładanie tego w czasie sprawi, że dziecku dużo trudniej będzie się od niego odzwyczaić.

Pamiętajcie, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i u niektórych pewne zachowania występują wcześniej lub później niż u innych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here