Zapalenie gardła u niemowląt

zapalenie gardła u niemowląt

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Jest to infekcja obejmująca śluzówkę gardła, która występuje w większości zakażeń górnych dróg oddechowych. Przeważnie zapalenie wywoływane jest przez wirusy, wobec tego zachorowania zdarzają się częściej w chłodnych porach roku. Znacznie mniejsza ilość tego typu infekcji wywołana jest przez bakterie. Za zapalenie gardła mogą być również odpowiedzialne grzyby. Nasz maluch może zakazić się od osób chorych znajdujących się w jego otoczeniu. Niemowlęta oddychające zanieczyszczonym (np. przez dym tytoniowy) lub niedostatecznie nawilżonym powietrzem są szczególnie narażone na zachorowanie.

 Jak przeważnie wygląda zapalenie gardła?

Pierwsze objawy infekcji gardła u małych dzieci mogą nie być charakterystyczne. Dzieje się tak, dlatego, iż często zapalenie gardła jest tylko składową ogólnej infekcji wywołanej przez wirusy. Tak jest na przykład w przeziębieniu. W takiej infekcji wystąpić może: ospałość, niechęć do ssania, niepokój i umiarkowana gorączka. U niektórych dzieci mogą występować wymioty i biegunka. Później zwykle dołączają się objawy ze strony dróg oddechowych: kichanie, katar, kaszel, utrudnione połykanie powodowane bólem gardła. Zaglądając do gardła naszego malucha możemy zaobserwować zaczerwienienie śluzówki i powiększenie migdałków, czasem na podniebieniu mogą wystąpić przebarwienia i pęcherzyki. U niemowląt i młodszych dzieci, które nie potrafią skutecznie odpluwać wydzieliny, może ona zalegać w gardle i krtani, powodując chrapliwy oddech.

 Jak wyglądają inne zapalenia gardła?

Bakteryjne zapalenie gardła u małych dzieci występuje rzadko, szczególnie u niemowląt. Objawy takiej infekcji pojawiają się nagle, są to: wymioty, bole brzuszka, wysoka gorączka, wkrótce pojawia się ból gardła utrudniający przełykanie. Gardło maluszka jest koloru malinowego a migdałki są powiększone z białymi nalotami. Jeśli podejrzewasz, że u twojego dziecka może występować bakteryjne zapalenie gardła, zgłoś się ze swoim maluchem do lekarza. Kolejnym typem zapalenia gardła u niemowląt jest grzybica. Występuje przede wszystkim u dzieci, których układ odpornościowy jest niedojrzały lub funkcjonuje nieprawidłowo. Narażone na infekcje grzybicze gardła są tez dzieci leczone wieloma antybiotykami, lekami przeciwnowotworowymi. Grzybica może mieć postać białych grudek z drobnymi ubytkami w środku, podobnymi do kraterów. Zmiany lokalizują się na tylnej ścianie gardła i migdałkach.

 Jak leczyć zapalenie gardła?

W infekcjach wirusowych gardła leczenie ma na celu zmniejszenie dolegliwości odczuwanych przez dziecko. Przede wszystkim zwalcza się gorączkę, ból oraz kaszel. Gorączkę można obniżać domowymi sposobami- okładami z lodu na głowę oraz zimnymi kąpielami. Temperaturę powyżej 38 st C należy obniżać lekami przeciwgorączkowymi. Zwalczanie kataru u niemowląt jest trudne. Usuwanie wydzieliny z nosa ułatwi układanie dziecka na boku lub brzuszku i nawilżanie powietrza. U starszych dzieci w tym celu można zastosować leki obkurczające śluzówkę nosa oraz leki przeciwhistaminowe. W bakteryjnym zakażeniu gardła leczeniem są antybiotyki a w grzybicy leki przeciwgrzybicze.

 Ile trwa zapalenie gardła?

Zakażenie wirusowe gardła zwykle trwa około jednego tygodnia. Bakteryjne zapalenie gardła ma różny przebieg, w zależności od bakterii, która je wywołała i tego jak dziecko jest leczone.

Czy dziecko musi obejrzeć lekarz?

Przy podejrzeniu zakażenia gardła dziecko powinno być zbadane przez lekarza, gdyż zmiany zapalne gardła mogą występować w chorobach uogólnionych takich jak odra, ospa, mononukleoza zakaźna lub błonica.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Gdzie nie czytam główną przyczyną zapalenia gardła są wirusy, średnio z tego co się dowiedziałem to u dzieci 70% przypadków. Szukam o tym informacji, bo moja córeczka już była dwa razy u lekarza z chrypą i kaszlem. Pani doktor stwierdziła zapalenie gardła i… przypisała antybiotyk. Antybiotyk na zapalenie gardła wywołana prawdopodobnie przez wirusy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here