Wzrost noworodka

Już na samym początku poruszenia kwestii wzrostu noworodka trzeba wspomnieć, że nie ma jednej prawidłowej liczby, która określiłaby ile powinno mierzyć dziecko, które przyjdzie na świat. Waha się ona w granicach 46-55 cm. Przy takim wzroście nie ma powodów do niepokoju. Czasami zdarza się jednak, że rodzą się maleństwa mierzące jedyne 40 cm, albo wprost przeciwnie większe noworodki osiągające 60 cm. Co wpływa na wzrost dziecka?

W głównej mierze wzrost noworodka zależy od genów, jakie przejął on od rodziców. Niscy ludzie mają zazwyczaj niskie dzieci, analogicznie jest z potomstwem rodziców wysokich. W dziedziczeniu wzrostu większą dominację przejawiają geny ojca niż matki. Warto także dodać, że chłopcy są z reguły jakieś 5% dłużsi niż dziewczynki. Na wzrost noworodka wpływ ma także przebieg ciąży. Jeżeli jest on prawidłowy, kobieta nie choruje, ani nie odczuwa nadmiernych dolegliwości ciążowych, typu nudności, czy wymioty, wówczas dostarcza do organizmu płodu odpowiednią ilość substancji odżywczych i dziecko zwykle rodzi się pod względem długości ciała w granicach normy. Na zaburzenia rozwoju płodu wpływ mają natomiast takie choroby jak np. anemia występująca u ciężarnej, a także prowadzony przez nią tryb życia. Nieprawidłowe odżywianie, papierosy, alkohol, nadmierne spożywanie kofeiny mogą przyczynić się do tego, że dziecko urodzi się zbyt małe i lekkie. Wysokie i grubsze dzieci natomiast mogą przyjść na świat, jeżeli przyszła mama nabędzie tzw. cukrzycy ciążowej. Wysoki poziom glukozy we krwi działa bowiem na płód anabolicznie, stymulując wzrost i przyrost masy ciała dziecka.
W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko rośnie ok. 3 cm. miesięcznie, w drugim 2-3 cm, natomiast w trzecim -1,5cm, a w czwartym- 1 cm. Między pierwszymi a drugimi urodzinami przybywa mu ok. 10–12 cm. Należy pamiętać, że do momentu kiedy dziecko nie zacznie chodzić, powinno się je mierzyć nie od czubka głowy do pięt, ale najpierw od środka główki do pupy, a potem od pupy do nóżek. Spowodowane jest to tym, że mają podkurczone nóżki i nie wolno ich prostować. Dopiero, gdy lekarz stwierdzi, że maluch nie ma cech dysplazji stawu biodrowego, można rozpocząć normalne mierzenie na stole z przedziałką.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here