Staranie o dziecko po HSG

Staranie o dziecko po HSG
Marzycie o powiększeniu rodziny, macie już wszystko ustalone i zaplanowane, ale wciąż na teście ciążowym nie pokazuje się magiczna kreseczka. Podczas wizyty u ginekologa ten skierował was na badanie HSG. Szukacie informacji na temat tego zabiegu? Jeśli tak. Ten artykuł jest dla was.

Niedrożność jajowodów jest najczęstszą przyczyną niepłodności. Ginekolodzy mówią, że pojawia się ona nawet u co drugiej kobiety, która stara się zajść w ciążę. Jajowód, przez który nie może przecisnąć się jajeczko skutecznie uniemożliwia zapłodnienie. Jeśli ginekolog ma wątpliwości może skierować na HSG. Badanie drożności jajowodów pozwoli poznać przyczynę trudności związanych z zajściem w ciążę. HSG jest refundowane. Wykonane bez skierowania kosztuje od około 200 nawet do tysiąca złotych.

Co to HSG?

Histerosalpinografia (HSG) to badanie drożności jajowodów. Polega ono na wprowadzeniu do jajowodów i macicy jodowego środka cieniującego tak zwanego kontrastu, który później będzie widoczny na zdjęciach rentgenowskich. Środek jest przepływa niejako przez jajowody tylko wtedy, kiedy są one drożne. HSG wykonuje się nie tylko by zdiagnozować niepłodność pierwotną czy wtórną. Badanie wykonuje się również wtedy, gdy ginekolog podejrzewa niewydolność szyjki macicy lub gruźlicę narządu rodnego. Lekarz może rozpoznać na podstawie wyników HSG także wady rozwojowe macicy i jajowodów oraz sprawdzić ich drożność. Warto wiedzieć, że HSG można przeprowadzić tylko podczas pierwszych 12 dni cyklu menstruacyjnego, ale dopiero wtedy, gdy krwawienie ustąpi całkowicie. Zabieg nie jest wykonywany u kobiet w ciąży. Przed badaniem należy wykonać szereg innych badań, między innymi morfologię, cytologię. Bada się również układ krzepnięcia, jonogram oraz glukozę i sprawdza się obecność antygenu chlamydii w szyjce macicy. Wymienione badania muszą być wykonane w roku poprzedzającym skierowanie na HSG. Lekarz może poprosić także o wyniki badań na obecność HIV, antygen Hbs czy antyHCV z ostatnich sześciu miesięcy oraz badań bakteriologicznych z ostatniego miesiąca. Zły wynik któregokolwiek z badań, sprawia, że kobieta musi wyleczyć infekcję i dopiero później przeprowadzone będzie badanie HSG.

Jak przebiega badanie HSG?

Badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie wtedy, gdy jajowody rzeczywiście są niedrożne. Bardzo często wykonywanie jest ono wtedy w znieczuleniu ogólnym. Jeśli lekarz wykonujący badanie uprzedzi o tym, trzeba pamiętać, by minimum sześć godzin przed badaniem nic nie jeść, gdyż badanie to wykonuje się na czczo. Podczas zabiegu anestezjolog przeprowadzi wywiad a następnie podany zostaje środek nasenny i znieczulający. HSG wykonuje się na fotelu ginekologicznym, w pracowni rentgenowskiej. Lekarz na specjalnym monitorze obserwuje środek cieniujący, który wprowadza się do szyjki macicy cewnikiem lub aparatem Schulza. Jeśli jajowody są drożne to kontrast dostaje się do jamy otrzewnowej. Obecnie badanie to przeprowadza się za pomocą nowoczesnego aparatu RTG, który emituje promieniowanie, które nie zagraża kobiecie. Gdy pacjentka wybudza się z narkozy przez około godzinę zostaje pod obserwacją lekarską. Dzięki temu w razie jakichkolwiek komplikacji może być udzielona natychmiastowa pomoc. Kobieta powinna po badaniu dostać zdjęcia rentgenowskie wraz z opisem. Dzięki temu jej ginekolog będzie mógł podjąć kolejne kroki, by marzenie o dziecku się spełniło.

Kiedy rozpocząć starania o dziecko, jeśli wykonywane było badanie HSG?

Badanie wraz z przygotowaniami do niego trwa około dwie- trzy godziny. Po zabiegu kobieta może wrócić do domu i swoich codziennych zajęć. Także tych, których celem jest spłodzeni potomka. Ginekolodzy radzą jednak odczekać kilka dni ze współżycie, gdyż może być ono dla kobiety niekomfortowe a nawet bolesne. Decyzja o rozpoczęciu starań o dziecko należy do kobiety, gdyż ona najlepiej zna swoje ciało. Lekarze nie są jednomyślni czy zabieg ten polepsza płodność. Niektórzy ginekolodzy udowadniają, że na około trzy miesiące. W większości przypadków, badanie wykorzystywane jest jednak raczej, jako metoda diagnostyczna.

Czy po HSG mogą wystąpić powikłania?

Do najczęstszych powikłań, które występują zaledwie u około procenta kobiet, należą te związane z alergią na środek cieniujący. Wcześniejsze badania wykluczające zakażenia bakteryjne lub infekcję sprawia, że zapalenie przydatków czy otrzewnej nie jest możliwe. Jeśli jednak przed badaniem istniała choroba jajowodów, to może dojść nawet do ich zniszczenia i usunięcia. Kobieta musi natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli po zabiegu odczuwa ból lub ma gorączkę. Po badaniu mogą wystąpić plamienia. Jeśli trwają jeden lub dwa dni i nie są obfite nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak pacjentka ma jakiekolwiek obawy czy gorzej się czuje powinna zgłosić się do lekarza.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here