Siódmy miesiąc ciąży

Początek trzeciego trymestru, to już ostatnia prosta na drodze do bycia szczęśliwą mamą. Twój dzidziuś jest już ukształtowany, ale każdy dzień w łonie matki jest dla niego ważny, bo nabiera on sił do przyjścia na świat.

Pora na wyprawkę!

Dziecko jest już w stanie odbierać zmysłami otaczający świat. Otwiera oczy i widzi przytulne i ciepłe wnętrze brzucha mamy, czuje się tam bezpiecznie. Słyszy on też dźwięki z „zewnątrz”, widzi zmiany światła i oswaja się z wrażeniem, że istnieje większy świat, niż ten w którym się znajduje.

Siódmy miesiąc to dobry czas na przygotowanie mu tego świata, czyli czas zakupów. Termin porodu jest już dość blisko, ale jeszcze nie męczysz się tak szybko więc jeszcze możesz dość swobodnie spacerować po sklepach. Jeżeli do tej pory nie myśleliście o przygotowaniu wyprawki, na pewno jeszcze ze wszystkim zdążycie na czas. Warto pamiętać, że najtrudniejsza jest decyzja jaki wózek czy fotelik wybrać, jeśli już coś konkretnego wybierzecie, sam zakup możecie odłożyć na później, by mieć czas na ewentualne reklamacje gdy już zaczniecie go użytkować we właściwy mu sposób.

Potrzebne wsparcie

Prawdopodobnie zaczynają ci towarzyszyć obawy związane z samym porodem. Dziecko tak zajmuję ci głowę, że gdy w końcu uda ci się zasnąć w snach widzisz je i już dokładnie wiesz jak będzie wyglądało gdy przyjdzie na świat. Teraz jest dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia, co pozwoli ci spotkać kobiety w podobnej sytuacji, otrzymasz tym samym wsparcie, zobaczysz że nie tylko tobie jest teraz tak „niewygodnie”. Poza tym szkoły rodzeni oferują specjalistyczne porady lekarz, psychologów, zawsze będziesz mogła dopytać się o to co cię nurtuje. Przy okazji nauczysz się wielu przydatnych rzeczy, np. jak karmić piersią, jak przewijać dziecko, jak radzić sobie ze skurczami. Nikt za ciebie nie urodzi, ale pewność, że jesteście dobrze przygotowani i wiecie co robić gdy przyjdzie „ten moment”, pozwala uniknąć przynajmniej troch

ę stresu.

Coraz ciężej…

Na tym etapie, nawet mówienie może sprawiać ci nieco trudności. Oddychanie staję się coraz cięższe, ty sama stajesz cię ociężała i ospała. Warto w tym wypadku pamiętać o diecie, jedz częściej, a mniej, nie objadaj się na noc. Dużo spaceruj, ale wolno. Ćwicz oddychanie, które poznajesz w szkole rodzenia. W twoim brzuchu robi się coraz ciaśniej, a przecież oprócz nowego człowiek znajdują się tam również twoje narządy. Teraz co chwila będziesz biegała do łazienki, może się również zdarzyć, że przy wysiłku fizyczny czy skurczu mięśni jak kichnięcie, nie uda ci się utrzymać moczu, nie przejmuj się, wielu kobietom w zaawansowanej ciąży się to zdarza. W tym wypadku nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni Kegla, które pomogą ci kontrolować oddawanie moczu. W sporej części kobiet w ciąży występują też hemoroidy, tu znowu pamiętaj o diecie, która pozwoli regularnie się wypróżniać. W razie dużego dyskomfortu poproś lekarza o pomoc.

Myśl pozytywnie!

Widmo porodu przerasta niektóre kobiety, zwłaszcza gdy nasłuchasz się od koleżanek i rodziny jak straszne jest to przeżycie. Staraj się myśleć pozytywnie, bo bardzo dużo zależy od twojego nastawienia. Po pierwsze, nie każdy poród jest taki sam, więc opowieści innych na nic się nie zdają. Po drugie, kobiety rodziły dzieci w gorszych warunkach i dawały radę, czemu więc z tobą miałoby być inaczej? Jeżeli przeraża cię ból i to co się będzie działo podczas porodu, zastanów się czy obecność twojego partnera będzie pomocna, być może chcesz by w tym ważnym momencie trzymał cię za rękę. Warto też rozejrzeć się za odpowiednim szpitalem, czy nawet sposobem rodzenia. Niezależnie jednak od wszystkiego, pamiętaj, że kobiety są genetycznie stworzone do rodzenia dzieci, nie ma więc czego się obawiać, ból jest jednorazowy i szybko o nim zapomnisz gdy przytulisz do piersi swoje maleństwo.

Już prawie jak niemowlę

W siódmym miesiącu ciąży, twoje dziecko ma około 40 cm i wazy mniej więcej półtora kilograma. Jego mózg zaczyna się marszczyć, co w przyszłości pozwoli mu odpowiednio funkcjonować i gromadzić nieskończone ilości wiedzy. Dzidziuś ma już rzęsy, jego skóra staj się coraz gładsza i jaśniejsza. Głowa zaczyna przybierać odpowiednie proporcje.

zp8497586rq
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here