Rok ma dwanaście miesięcy

Rok ma dwanaście miesięcy

Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych
realizowanych w grupie O „A”
opracowała: Agnieszka Sosnowska
1. Część statyczna

Data: 10.02.2015
Prowadząca: Agnieszka Sosnowska
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Czas trwania: 30 minut
Temat: Rok ma dwanaście miesięcy
Cel ogólny:
– zapoznanie z nazwami miesięcy
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– nazywa pory roku z zachowaniem właściwej kolejności
– wie, czym charakteryzują się poszczególne pory roku
– przyporządkowuje elementy do odpowiednich pór roku
– potrafi czytać proste wyrazy
– wymienia nazwy miesięcy
– przestrzega zasad i umów

Metody:
– czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania)
– oglądowa (obserwacja)
– słowna (zagadka, opowiadanie, pogadanka, instrukcja)
– aktywizujące (relaksacyjna, pedagogika zabawy)
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Realizacja podstawy programowej: 1.1., 1.2., 3.1., 3.3., 13.1., 13.6., 14.2., 14.3., 14.6.
Środki dydaktyczne: treść opowiadania, smutne i uśmiechnięte minki, ilustracje córki, pasierbicy, macochy, dwunastu miesięcy, pór roku, napisy dwunastu miesięcy, obrazki (szalik, czapka, sanki, rękawiczki, narty, choinka, rower, deskorolka, koszyczek wielkanocny, strój kąpielowy, leżak, okulary przeciwsłoneczne, książki, zeszyty, kalosze, parasol), płyta CD, odtwarzacz CD

Literatura:
– M. Skrobacz, W. Żaba-Żabińska, Odkrywam siebie. Szkoła tuż-tuż.
– A. Klim-Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna.

2. Część dynamiczna

Część wstępna

Prowadząca prosi dzieci, aby usiadły w kole na dywanie. Nauczycielka wita się z dziećmi słowami: „Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś Ty raz, dwa, trzy!”
Nauczycielka przedstawia temat zajęć oraz cele edukacyjne i wychowawcze. Mówi, że dzisiaj na zajęciach będziemy rozmawiać o porach roku i miesiącach.

Część główna
Nauczycielka prosi dzieci, żeby wypowiedziały się na temat pór roku, miesięcy oraz dni tygodnia. Następnie nauczycielka prosi dzieci, żeby usiadły wygodnie na dywanie i wsłuchały się w treść opowiadania. Słuchanie opowiadania J. Porazińskiej Baśń o dwunastu miesiącach (ilustrowanego sylwetami postaci) – Załącznik nr 1
Rozmowa na temat opowiadania.
Nauczycielka prosi dzieci, żeby dokonały oceny postaci (bohaterowie pozytywni i negatywni)
– Czy baśń się podobała? Dlaczego?
– Kto w niej występował? Które z postaci przypadły Wam do gustu? Dlaczego?
– Co powiecie o dziewczynkach? Jakie były? Jak wyglądały?
– Skąd wiecie, że pasierbica była dobra, a córka zła?
– Wskażcie na obrazkach córkę i pasierbicę.
– Po czym to poznaliście?
Nauczycielka przygotowuje uśmiechnięte i smutne miny. Po wylosowaniu min zadaniem dzieci jest położenie danej miny przy obrazku córki lub pasierbicy.
– Dlaczego macocha wysłała pasierbicę do lasu?
– Czy zimą w lesie rosną kwiaty i owoce?
– Dlaczego macocha wysłała także swoją córkę do lasu?
– Jak były ubrane dziewczynki (porównanie)
– Więc dlaczego pasierbica nie zmarzła, a córka tak?

Mikro-pauza: Zabawa muzyczno-ruchowa
Prowadzący zajęcia włącza relaksacyjną muzykę o tematyce zimowej. Dzieci wczuwają się w rytm i nastrój muzyki: są przestraszone, otulają się szalami, zmęczone, przedzierają się przez zaspy, walczą ze śniegiem, czują zimno. Gdy muzyka cichnie, nauczyciel włącza kolejną muzykę, tym razem wiosenną: dzieci odczuwają radość, siadają w kręgu przy ognisku, tańczą wokoło.

Zabawa Miesiące i pory roku
Nauczycielka odsłania 4 obrazki przedstawiające poszczególne pory roku. Na dywanie rozrzucone są kartki z napisami oraz obrazami miesięcy. Dzieci zastanawiają się, które miesiące należą do danej pory roku. Przypinają kartoniki z nazwami miesięcy pod właściwymi obrazkami (np. zima; grudzień, styczeń, luty; wiosna: marzec, kwiecień maj; lato: czerwiec, lipiec, sierpień; jesień: wrzesień, październik, listopad). Dzieci liczą po ile miesięcy należy do poszczególnych pór roku.

Ekspresja słowna dzieci Co by się stało, gdyby miesiące się pomieszały?
Zwrócenie uwagi dzieci na cykliczność i niezmienność występowania miesięcy i pór roku, chociaż warunki pogodowe nie zawsze do nich pasują. Dobierania obrazków do poszczególnych miesięcy
grudzień, styczeń, luty: szalik, czapka, sanki, rękawiczki, narty, choinka
marzec, kwiecień, maj: rower, deskorolka, koszyczek wielkanocny
czerwiec, lipiec, sierpień: strój kąpielowy, leżak, okulary przeciwsłoneczne
wrzesień, październik, listopad: książki, zeszyty, kalosze, parasol,

Część końcowa
Prowadząca rozmawia z dziećmi o przeprowadzonych zajęciach pyta czy im się podobały zajęcia, czego się dzisiaj nauczyły i co najbardziej się podobało w zajęciach. Nagroda i podziękowanie za wspólną naukę i zabawę.

Zatwierdzam do realizacji.
…………………………………..
(data i podpis opiekuna stażu)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here