Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt.

Przestawienie się dziecka z życia w łonie mamy na życie po urodzeniu, jest dla małego organizmu wielkim szokiem. Widoczne jest to także na skórze m.in. w postaci Łojotokowego zapalenia skóry.

 Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Jest to zwykle łagodnie nasilone tworzenie się łusek, które nie swędzą. Przyczyną powstawania tych zmian jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe maluszka.. Ta forma zapalenia skóry zazwyczaj pojawia się w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia maluszka a ustępuje spontanicznie zwykle pomiędzy 12-24 miesiącem życia. Tylko w nielicznych przypadkach choroba może powodować znaczne dolegliwości, wymagające leczenia. Powstawanie ŁZS kojarzone jest także z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego, zakażeniem drożdżakiem z rodziny Malassezia oraz może mieć podłoże genetyczne Choroba może dotyczyć dorosłych, przybierając postać tzw. wyprysku.

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry?

Choroba rozpoczyna się na głowie, w postaci łojowych łusek. Złuszczone masy tworzą gęstą, żółtą lub brunatną, przylegającą powłokę, nazywaną potocznie „ciemieniuchą” lub „czepcem kołyskowym”. Łuszcząca wysypka może schodzić na twarz, skórę za uszami i może rozchodzić się na okolice zgięciowe stawów i okolicę pieluszkową. Łusek nie należy odrywać, ponieważ mogą pozostać blizny. ŁZS może przypominać wyglądem atopowe zapalenie skóry, jednak brak świądu pozwala na odróżnienie tych dwóch chorób.

Czy dziecko z ŁZS narażone jest na inne choroby?

U dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry częściej w przyszłości występuje Atopowe zapalenie skóry, ale nie u każdego dziecka z tą dolegliwością się ono pojawia. Powinno się jednak obserwować dzieci pod tym kątem i w razie wystąpienia objawów skonsultować się z lekarzem.

 Jak leczyć ŁZS?

Zazwyczaj łuski powstałe na skórze maluszka przeszkadzają tylko rodzicom- maluch nie zwraca na to uwagi. Tak naprawdę choroba ustąpi w swoim czasie, a do tego czasu można dziecku odrobinę pomóc. W tym celu można łagodnie masować skórę główki odrobiną oliwki, aby łuski zmiękły i odeszły podczas kąpieli łagodnym szamponem. Można też za pomocą naturalnych olejków (oliwa z oliwek, olejek różany, olejek migdałowy) i emolientów, zmiękczyć łuski przez noc i starannie wyczesać grzebykiem następnego dnia. Należy jednak działać ostrożnie. Zmiany, które nie odchodzą, lepiej niech pozostaną na swoim miejscu jeszcze przez chwilę.

Czy coś jeszcze mogę zrobić dla maluszka?

Zwróć uwagę, czy dziecko się nadmiernie nie poci. Przebywanie maluszka w zbyt ciepłych pomieszczeniach powoduje przegrzanie i może nasilać objawy „ciemieniuchy”.

 Co zrobić, gdy zmiany występują na dużej powierzchni ciała dziecka?

Należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie specjalnych kremów lub maści zawierające leki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Czasami stosowane są środki zawierające glikokortykosteroidy- substancje o działaniu przeciwzapalnym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here