Dziewiąty tydzień ciąży

Dziewiąty tydzień ciąży

W 9 tygodniu ciąży, pomimo tego, że na badaniu USG nie sposób jeszcze rozróżnić płci dziecka, komórki płodu zaczynają wykształcać się u chłopców w jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek w jajeczka. Trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni, żeby rozpoznać płeć.

Płód z małej kijanki przekształca się w małego człowieczka. Tworzą się zalążki palców, które wyglądają na razie, jakby zrośnięte błoną. Głowa w porównaniu do reszty ciałka, jest bardzo duża. Stanowi niemal połowę wielkości całego płodu. Mózg intensywnie się rozwija. Tworzą się zawiązki zębów mlecznych.

Dziecko mierzy około 3 cm i waży już 4 gramy.

Dopięcie spodni stanowi już pewien kłopot. Do tego dochodzi obrzęk piersi, które gromadzą wodę. Zmienia się też kondycja skóry. Niektóre kobiety są zachwycone jej poprawą, inne wręcz narzekają na problemy, których wcześniej nie było. Kobieta może zaopatrzyć się w specjalne kremy dla kobiet w ciąży, które zapobiegną nieestetycznym rozstępom, które mogą się pojawić podczas rozciągania się skóry na brzuchy, w okolicach bioder, na biuście, czy udach. Warto regularnie je stosować. Skóra będzie wtedy odpowiednio nawilżona i szybciej wróci do normy po wyczerpujących dziewięciu miesiącach.

Kobieta dopiero przyzwyczaja się do nowej sytuacji w swoim życiu i dolegliwości, z którymi wcześniej nie musiała się zmagać. Warto jest odpoczywać, jak najwięcej. Nawet w ciągu dnia. Wsparcie rodziny i partnera jest nieocenione w czasie ciąży.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here