Dwunasty tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży organy płciowe dziecka są już wykształcone. Jednak nadal za wcześnie jest, aby określić czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka.  Dziecko bardzo dużo się porusza. Posiada już odruch ssania i chętnie połyka wody płodowe. Ma już kubki smakowe, więc czuje smak potraw jedzonych przez mamę. Wody płodowe przybierają smak tego, co je kobieta. Serce dziecka bije szybko, około 160 razy na minutę. Dziecko mierzy około 6-7 cm i waży około 10-13 g.

W tym tygodniu zaczyna funkcjonować system odpornościowy dziecka. Ewentualne lekkie przeziębienie kobiety nie wpływa dzięki temu na przebieg ciąży. Wraz z końcem pierwszego trymestru mija też czas, kiedy dziecko było najbardziej narażone na poronienie. Kobieta może odczuwać przypływ energii. Świetne samopoczucie i przypływ sił nie oznaczają, że kobieta może pozwolić sobie na większy wysiłek. Nie należy się forsować. Najlepszym sposobem na rozładowanie energii niech będą spacery, basen, czy delikatne ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Lekarze polecają ćwiczenia mięśni Kegla. Znajdują się one w okolicach pochwy i odbytu. Ich ćwiczenia ułatwiają poród, zatem warto wykonywać je regularnie. Wystarczy naprężać och okolice na około 8-10 sekund i czynność tę powtarzać kilka razy dziennie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here