Depresja poporodowa

Często świeżo upieczone mamy, niezbyt chętnie przebywają w towarzystwie swojego nowo narodzonego dziecka. Poród i nowa sytuacja je przerosły, ale żeby nie być uznaną za złą matkę, nie przyznają się do swoich obaw. Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet i wymaga specjalnego podejścia.

Co to jest?

Zaburzenia stanu zdrowia u kobiet ujawniające się w ciągu dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka przejawiające się nieuzasadnionymi obawami związanymi z codzienna opieką nad dzieckiem oraz typowymi symptomami depresyjnymi.

Objawy

Kobieca psychika w okresie od poczęcia, aż do końca życia swojego dziecka przechodzi wiele prób. Jedną z nich jest pierwszy poród i niepokój związany z obawami towarzyszącymi opiece nad niemowlakiem. Rzeczą naturalną i normalną jest początkowy strach. Problem zaczyna się w momencie, gdy do tego dochodzą objawy depresyjne takie jak: nieustanne poczucie winy i wyrzucanie sobie złej opieki nad dzieckiem, nieuzasadnione lęki, napady paniki bez specjalnego powodu, kłopoty ze snem, napady płaczu, czy co jest równie częste myśli o wyrządzeniu krzywdy sobie lub dziecku.

Podejrzewając depresję poporodową ( można w tym celu wypełnić kwestionariusz EPDS jednak jego wyników nie należy traktować jako diagnozy) najlepiej w jak najwcześniejszej fazie udać się do lekarza specjalisty, który oceni wszystkie symptomy i pomoże przejść przez ten okres. Ważne jest, aby nie zlekceważyć problemu i w odpowiednim momencie pozwolić sobie pomóc.

Jak sobie z nią radzić?

W przypadku zdiagnozowania depresji poporodowej bardzo ważnym elementem kuracji jest psychoterapia, która pozwala zająć się problemem od podstaw oraz uświadomić pacjentce jej prawdziwą wartość i rolę jaką odgrywa będąc matką.

Lekarze specjaliści w razie potrzeby dobiorą również odpowiednią kurację farmakologiczną. Warto również poszukać w Internecie grup wsparcia, czy forum kobiet, które przechodziły przez to samo, aby nie czuć się w tej chorobie odosobnionym i podzielić się swoimi obawami z innymi.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here