Bakteryjne zapalenie spojówek

zapalenie spojowek u dzieci

Co to jest bakteryjne zapalanie spojówek?

Nazwa tej jednostki chorobowej jest kluczem do jej zrozumienia. Określa ona w tym przypadku przyczynę, czyli bakterie oraz stan, w którym znajduje się tkanka.

 Ile trwa bakteryjne zapalenie spojówek?

Bakteryjne zapalnie spojówek dzielimy ze względu na czas trwania zapalenia na:

-ostre, w którym występuje wydzielina ropna

-ostre, w którym występuje wydzielina śluzowo-ropna

-podostre

-przewlekłe

 Jakie są objawy bakteryjnego zapalnie spojówek?

Zapalenie to charakteryzuje się przekrwieniem powierzchownym spojówek i powiek oraz pojawieniem się wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej.

 Dlaczego bakteryjne zapalenie spojówek może nawracać?

W każdym przypadku przewlekłego nawracającego zapalenia spojówek należy udać się do lekarza w celu diagnostyki drożności przewodów łzowych. Jeśli przewody te u naszego dziecka są zamknięte, dochodzi do zalegania wydzieliny w worku spojówkowym, co predysponuje do powstania stanu zapalnego.

 Co to jest jaglica?

W Polce, obecnie ta choroba nie występuje. Jaglica to grudkowe zapalnie spojówek z tworzeniem się błony. Objawom tym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych i infekcja górnych dróg oddechowych. Jaglica jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie, a drobnoustrojem, który je wywołuje jest bakteria Chamydia Trachomatis.

 Co to jest wtrętowe zapalnie spojówek?

Jest to zapalenie występujące najczęściej w pierwszym miesiącu życia dziecka a wynika z przeniesienia bakterii na oczy dziecka z dróg rodnych kobiety. Należy mieć jednak na uwadze, iż zapalnie to nie zawsze związane jest z porodem, może również występować po bezpośrednim kontakcie z wydzieliną z dróg moczowo-płciowych oraz na przykład podczas kąpieli w zbiornikach wodnych. Takie zapalenie należy do grupy przewlekłych, gdyż może trwać od 6 do 18 miesięcy. Leczenie polega na stosowaniu maści tetracykliowych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here