24 miesiąc życia

24 miesciąc życia

Są momenty, że Twój maluch jest wszędzie, rozpiera go energia i zanim się obejrzysz on zdążył oblecieć całe mieszkanie, ale zdarza się również, że potrafi on zajęć się zabawą całkiem sam i wtedy jakby dziecka nie było. 24. miesiąc życia, to właśnie taki czas. Rozwój ruchowy jest już na tyle dobry, że dziecko jest samodzielne, rozpiera go energia, a jego wyobraźnie pozwala mu odkrywać nowe zabawy, nawet ze starymi zabawkami.

Rozwój fizyczny

Dwuletnie dziecko to istny wulkan energii, nic więc dziwnego, że wszędzie go pełno. Nauka chodzenia, która jeszcze kilka miesięcy temu sprawiał mu jakieś trudności, teraz odchodzi w niepamięć. Maluch chodzi wyprostowany, pewnym krokiem, a czasem nawet biegiem. Twoja pociecha to teraz także doskonały kompan wspólnych posiłków, jego zdolności manualne są na tyle rozwinięte, że coraz mniej jedzenia ląduje poza talerzem. Sam włącza już lampkę, uruchamia zabawki, zamyka i otwiera drzwi, jeżeli tylko dosięgnie. Linia oko-ręka jest już na wysokim poziomie rozwoju, maluch potrafi narysować koło, czyli głowę

i oznaczyć w jej rejonach oczy, co prawda nie są to jeszcze arcydzieła, jednak jest to spory przełom. Mimika dziecka również jest już bardzo rozwinięta, potrafi ono stroić świadomie miny, puszczać buziaczki, cmokać, robić dziubek. Energię twojego malucha warto wykorzystać, podczas domowych czynności. Pozwól mu sobie pomagać, niech układa serwetki na stole, ściera kurze, ale także ucz go porządku w swoim pokoju i zamiast wieczorem sprzątać za niego, zróbcie to razem. Będzie to dla niego nie tylko dobra zabawa, ale także świetne ćwiczenie. Nie masz już w domu niemowlaka, a dwulatka, niedługo zdmuchnie on dwie świeczki z tortu urodzinowego, prawdopodobnie tym razem już bez niczyjej pomocy. Dziecko w tym wieku nie potrzebuje już tyle snu co jeszcze kilka miesięcy temu, wystarczy mu krótka półtoragodzinna drzemka w ciągu dnia oraz przespana noc. Pamiętaj jednak, że zdarzają się różne odstępstwa od tego, bo każde dziecko jest inne. Po intensywnej zabawie, czy też spotkaniu z rodziną, może potrzebować nieco więcej snu, ale równie dobrze, może być tym tak podekscytowany, że zupełnie zapomni o drzemce w ciągu dnia.

Rozwój psychospołeczny

Twój maluch używa bardzo intensywnie do swoich zabaw wyobraźni, co oczywiście się chwali. Potrafi wymyśleć nową zabawę używając starych zabawek, maluje różne kolorowe obrazki, do znudzenia układa te same puzzle, ale potrafi także połączyć je w innych kategoriach niż dotychczas. Misie i lalki zaczynają się poruszać jak ludzie, a nawet czasem zauważyć możesz jaki teatrzyk tworzy przy ich pomocy twoje dziecko. Ma ono już bowiem rozwiniętą zdolność kojarzenia faktów oraz widzi następstwa różnych sytuacji. Wiele jest jeszcze rzeczy, które go zaskoczą, ale nie dziwi go już to co obserwuje na co dzień. Dziecko często wciela się w role, np. udaję mamę, która sprząta albo tatę gdy wychodzi do pracy. Jest już świadome przeciwieństw, widzi różnice między ładne a brzydkie, zimne a ciepłe itp.. Rodzice obserwują u swoich dzieci w tym wieku większą zdolność do zabawy samemu, jest to coś zupełnie normalnego, potrafią one bowiem same wymyśleć zabawę i skoncentrować się na tym, dzięki swojej wyobraźni, co jest bardzo korzystne dla jego rozwoju. Pamiętaj jednak, żeby nie zaniedbywać dziecka w tym czasie, ono zawsze potrzebuje Twojej aprobaty, docenienia i uwagi. Czytaj z nim książki, staraj się angażować w zabawę jeżeli widzisz, że ono tego chce, bo przyjdzie czas, że nie będzie już tak ochoczo spędzało czasu z rodzicami, a z rówieśnikami. Już teraz , mimo że jest jeszcze bardzo przywiązane do rodziców i nieufne wobec obcych, potrafi się po jakimś czasie przełamać w towarzystwie innych ludzi i stać się prawdziwą gwiazdą, rozdając każdemu buziaki. Interakcje z innymi dziećmi, również zaczynają powoli przechodzić w zabawę, jednak przywiązanie dziecka do swoich zabawek, może skutecznie zrazić go do „kolegi”, jeżeli ten wyrazi nadmierne zainteresowanie jedną z nich.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here