Brawo! Za Wami pierwsze urodziny malucha. Pierwsza zdmuchnięta świeczka na torcie, pewnie z niewielką pomocą rodziców, bądź rodzeństwa przeszła do historii. To był bardzo intensywny rok dla dziecka, zdobywał nowe umiejętności, które teraz
z każdym dniem będzie poszerzał, a jego rozwój będzie coraz szybszy.
Rozwój fizyczny
Twoje dziecko rozpoczynając drugi rok życia jest coraz bardziej samodzielne. Zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki (oczywiście niektóre dzieci już wcześniej zaczęły próbować sztuki chodzenia). Na początku są to jeszcze niestabilne chybotania na boki z dużą ilością potknięć, jednak nie martw się, nic mu się na pewno nie stanie, ponieważ nawet gdy upadnie, to jego narządy wewnętrzne są chronione przez tkankę tłuszczową. Coraz lepiej radzi sobie z chodzeniem, gdy ma możliwość podtrzymywania się czegoś np. mebli. Bardzo dużo dzieci w ten sposób ćwiczy chodzenie. W taki sposób łatwo także nauczy się podnosić
z pozycji siedzącej. Jednak bardzo ważne jest w takich przypadkach bezpieczeństwo malucha. Rodzice muszą zadbać o to, by na meblach nie było niebezpiecznych przedmiotów, na stole długich obrusów lub serwet, które malec mógłby na siebie ściągnąć, a także powinniście zabezpieczyć ostre kanty mebli.
13. miesiąc to także dobry czas, żeby kupić wygodne buciki, które teraz na pewno będą potrzebne, powinny być jak najwyższej jakości, z atestem ortopedycznym, tak by nie deformowały małej stópki. Najlepiej zakładać je na krótki czas w domu, tak by maluch miał czas się do nich przyzwyczaić. Jednak do chodzenia po domu najlepsze będą skarpety antypoślizgowe, które często uchronią dziecko przed potknięciami.
Wychodząc teraz na spacer, bądźcie świadomi, że malec będzie chciał ćwiczyć swoją umiejętność chodzenia i bardzo trudno będzie mu wytrzymać w wózku. Dreptanie przy asekuracji któregoś z rodziców będzie dla niego ogromną frajdą. Nie zapominajcie jednak, że może szybko się zmęczyć i powrót do wózka będzie konieczny. Dobrym rozwiązaniem są także różnego rodzaju wózki w formie samochodzików, oczywiście ze stabilnym oparciem, gwarantującym dziecku wygodę.
W tym czasie Wasz maluch zaczyna także coraz lepiej koordynować swoje ruchy rączek, zaczyna sam wyrzucać i z powrotem układać swoje zabawki. Może już uczyć się trzymać swój kubeczek- niekapek, a także samodzielnie posługiwać się łyżeczką.
Rozwój psychospołeczny
Wasz maluch potrafi wypowiadać już kilkadziesiąt prostych słówek, a jego niemowlęce gaworzenie zostaje zastąpione zrozumiałymi zwrotami. Dziecko umie już rozróżniać przedmioty, a jego ciekawość świata z każdym dniem staje się coraz większa. Wszystko to, co go otacza jest potencjalnym obiektem jego zainteresowania, dlatego pamiętajcie o bezpieczeństwie zabezpieczając kurki z gazem, gniazdka elektryczne, szuflady
i wszystko to, co może stanowić niebezpieczeństwo dla malucha. Droga Mamo, zadbaj także o to, by dziecko, bawiąc się Twoją biżuterią nie miało kontaktu z małymi elementami, które mogłoby połknąć bądź też się zakrztusić. Dziecko bardzo dużo rzeczy poznaje dotykając tego i wkładając sobie przedmioty do ust, dlatego tak ważne jest, aby małe przedmioty nie znajdowały się w zasięgu dziecięcych rączek.
Mówcie jak najwięcej do dziecka, to doskonale wpływa na jego rozwój mowy. Bardzo ważne są także wspólne zabawy, które jeszcze bardziej Was do siebie zbliżą, a także będą świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Powinniście także zaopatrzyć się
w edukacyjne książeczki dla dzieci po 1. roku życia. Oglądajcie ich jak najwięcej, dziecko ma już opanowaną zdolność koncentracji więc książeczki pobudzą jego wyobraźnię, a także wyrobią w nim sympatię do książek w przyszłości. Mimo, iż dziecko jest najważniejszą osobą w waszym życiu starajcie się od początku nie ulegać wszystkim jego zachciankom. Wyznaczcie granice, których nie można dziecku przekroczyć w swoim zachowaniu. Bądź
w nich konsekwentny, to sprawi, że maluch zrozumie, że niektórych rzeczy robić mu po prostu nie wolno. To na pewno zaprocentuje w dalszym wychowaniu.
13 miesiąc to także czas szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce, dlatego pamiętajcie o sprawdzeniu książeczki szczepień i udaniu się do przychodni w wyznaczonym terminie.
Podróżując z dzieckiem autem nie zapomnijcie także o sprawdzeniu fotelika dziecięcego. Koniecznie trzeba sprawdzić czy waga dziecka nie jest za duża do modelu, czy dziecko wygodnie się w nim mieści, czy główka nie wystaje poza oparcie. Jeśli zaobserwujecie, że któryś z tych przykładów ma miejsce, czas najwyższy wymienić fotelik na nowy, tak by maluch mógł podróżować w jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Wasz maluch nadal potrzebuje od 12 do 14 godzin snu w ciągu doby. Jednak czasy niemowlęce, gdy spał dużo dłużej są już przeszłością. Dziecko powinno przesypiać spokojnie noc, a w ciągu dnia powinny mu wystarczyć jedna, dwie niedługie drzemki. Jeśli Wasze maleństwo śpi dużo dłużej, powinniście je powoli zacząć przyzwyczajać do mniejszej ilości snu, która także będzie wystarczająca w jego rozwoju.
[…] Więcej informacji na temat 13 miesiąca życia dziecka – na przykład tutaj: http://www.mamydzieci.pl […]
[…] Więcej informacji na temat 13 miesiąca życia dziecka – na przykład tutaj: http://www.mamydzieci.pl […]